31 Ekim 2016 14:07

Mahkemeler basın özgürlüğünün mücadele alanlarına dönüştü

Türkiye’nin öncelikli tartışmalarından basın özgürlüğü bu kez İngiltere’de masaya yatırıldı.

Paylaş

İngiltere’de Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat ve kapatılan Evrensel Kültür Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Aydın Çubukçu’nun katılımıyla, ‘Darbeye karşı demokrasi mücadelesi’ konulu panel düzenlendi.

Tottenham’da bulunan Türk Kürt Dayanışma Merkezi Day-Mer’de düzenlenen panelde, 15 Temmuz darbe girişiminden bu yana yaşanan OHAL uygulamaları, kanun hükmünde kararnameler, hükümetin tutumu ve kapatılan basın organlarının durumu konuşuldu.

Panelde söz alan Fatih Polat, “Türkiye’de gazeteciler basın özgürlüğü için mahkeme salonlarını mücadele alanlarına dönüştürdüler. Yargılanan hiçbir gazeteci ‘Bu yazı oraya benim haberim olmadan basıldı’ gibi savunma yapmıyor, herkes yazdığının arkasında duruyor ve tüm bu politikalara karşı eğilmeyen bir duruş sergileniyor” dedi.

HALKLARIN İLERİCİ KÜLTÜREL BİRİKİMİNİ ÖĞRETME GÖREVİ

Aydın Çubukçu da konuşmasında, “Dünya halklarının geçmiş bütün ilerici kültürel birikimini sergilemek, onu öğretmek, onu benimsemeyi sağlamak, Anadolu’nun isyancı geleneklerini, halkın ilerici demokratik geleneklerini, ölçülerini, masallarını, türkülerini, bütün o isyan birikimini tekrar bugüne taşımak... Devasa bir görevi vardı Evrensel Kültür’ün. Ve Evrensel Kültür bu görevi bir ansiklopedi anlayışıyla yaptı” dedi.

Bunun büyük bir çaba olduğuna dikkat çeken Çubukçu şöyle devam etti: “Bir kültür inşa etmenin, o kültürün etrafında mücadeleyi zenginleştirmenin ne demek olduğunu bilen kadrolarla çalıştım ve yalnızca bir dergi olarak değil, bir okul olarak; insan yetiştiren, yazar yetiştiren bir okul olarak bilinen Evrensel Kültür çok çalıştı” dedi.

Day-Mer Yönetim Kurulu Üyesi ve NUT Üyesi Oktay Şahbaz ile Evrensel Londra Muhabiri Arif Bektaş’ın da konuşmacı olarak katıldığı panel izleyicilerin sorularıyla devam etti. (Londra/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Hayatın her alanında birlikte güçleneceğiz’

SONRAKİ HABER

Burdur Belediye Başkanı: Burdur Gölü'nün kuruyup gittiğine seyirci kalmayalım

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...