31 Ekim 2016 11:37

Dersim’de belediye işçileri kayyıma karşı iş bıraktı

Dersim’de Genel-İş üyesi belediye işçileri KHK’leri ve OHAL uygulamalarını iş bırakarak protesto etti.

Paylaş

Dersim’de DİSK’e bağlı Genel-İş Şubesi Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın tutuklanmasını, bölgedeki belediyelere kayyım atanmasını ve KHK ile kamu emekçilerinin görevden alınmasını iş bırakarak protesto etti.

Belediyenin önünde bir araya gelen işçiler basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada konuşan Genel-İş Dersim Şube Eş Başkanı Şükran Yılmaz, “Mevcut iktidar çıkarmış olduğu kayyım yasası ile biz emekçilerin yıllardır bedeller ödeyerek kazandığımız haklarımızın halklarımızın iradesini merkezleri olan ve bizlerin hizmet ve yaşam kaynağı olan yerel yönetimlerimiz faşizan uygulamalarla gasp etmek istemektedir” dedi.

Hükümetin OHAL uygulamalarına tepki gösteren Yılmaz “Boyun eğmemek bizim hem sınıf hem de hak mücadelesi geleneğimize ters düşmektedir” dedi. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkalarının korsanvari bir şekilde tutuklanmasına da tepki gösteren Yılmaz, “Belediyelere atanan kim olursa olsun asla ve asla meşru görmeyeceğiz. Biz tarihte Hızır Paşa’nın Pir Sultan’a yaptığını unutmadık. Bugün itibariyle kesintisiz direniş sürecine gireceğimizi ve halkımızın iradesinin yanında yer alacağımızı belirtiyor, mücadele sözümüzü yeniliyoruz” dedi. (Dersim/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Hareketliliği süren dolara Merkez Bankası müdahalesi!

SONRAKİ HABER

TGS: Cumhuriyet'e yönelik operasyon, haber alma hakkına

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa