31 Ekim 2016 04:38

Şiddete maruz kalan kadını güçlendiren bir dil kullanılmalı

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneğinden Pınar Büyüktaş: Ne giymiş olursan, ne söylemiş olursan, nerede, kaçta oluyorsan ol, şiddetin tek sebebi faildir.

Paylaş

Derya KAYA
Ankara

Yeryüzü Kadınları, cinsel şiddetle mücadele konusunda kavramların, tanımların, mitlerin ve medyada cinsel şiddete ilişkin kullanılan görsellerin tartışıldığı bir panel düzenledi. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü yaklaşırken bir araya gelen kadınlar toplumda cinsel şiddetle ilgili yanlış algı ve inanışları tartıştı. İnsan Hakları Derneği Ankara Şubesinde gerçekleşen panele Cinsel Şiddetle Mücadele Derneğinden Hilal Esmer ve Pınar Büyüktaş katıldı. Büyüktaş, cinsel şiddet olaylarında “yasalar değişmeli” gibi taleplerin ötesinde herkesin yapabileceği bir şeyler olduğunun farkında olmasının önemine dikkat çekti. 

‘ŞİDDET FAİL ÜZERİNDEN KONUŞULMUYOR’

Cinsel davranışların, cinsel şiddet olaylarında sadece araç olarak kullanıldığını kaydeden Büyüktaş, şiddetin arkasındaki güç ilişkisine vurgu yaptı. Büyüktaş, geçtiğimiz haftalarda Belediye otobüsünde Ayşegül Terzi'ye şort giydiği için saldıran Abdullah Çakıroğlu'yu hatırlatarak, “Medyada 'şortlu kadın' denilerek kadının üzerinden yazılan ve kadının peşine düşen bir habercilik anlayışı var. Savcılar bile şortlu kadın davası diyor. Cinsel şiddet, fail üzerinden konuşulmuyor. O adamın peşine düşün asıl. Adamdan bahseden yok. Aslında yapılan 'Sen şunu yaptığın için, bunu giydiğin için başına bu geldi' algısı yaratmak” şeklinde konuştu. Büyüktaş, cinsel şiddete ilişkin kavramların ve tanımların kullanımında şiddete maruz bırakılanı güçlendirici bir dilin kullanılmasının önemine dikkat çekti.

‘MAĞDUR KİMLİĞİNE UYMAK ZORUNDASINIZ’

Hilal Esmer de medyada cinsel şiddet olaylarında kullanılan görsellere dikkat çekerek, “Görsellerde fail genellikle “büyük, kirlenmiş bir el” olarak gösteriliyor. Fail yoksul, üstü başı kirli biri olarak gösteriliyor. Sanki 'zengin, meslek sahibi, düzgün giyimli kişiler olamaz' gibi bir algı yaratılıyor.  'Sevgiliniz, abiniz, öğretmeniniz, doktorunuz olamaz' sanıyorsunuz. Aslında olan failler her yerde” dedi. Sanat camiasında kadına yönelik şiddete dikkat çekmek amacıyla yapılan görsellerin sadece fiziksel şiddetle sınırlı kaldığını ve şiddetin estetikleştirildiğini belirten Esmer, “Ben şiddet mağduru olamam diyorsunuz. Sadece estetik kaygı var. Günde 5 kadının öldürülmesi kaygısı yok” dedi. 

ÖNCEKİ HABER

Batman Cezaevinde kapasite de yasaklar da iki kat arttı

SONRAKİ HABER

Mersin Valiliği kayyum eylemlerini 15 gün süreyle yasakladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa