31 Ekim 2016 03:40

‘Gazeteciyi 212 değil TİS korur’

TGS panelinde, gazetecinin hakları konusunda 212 sayılı kanunun sendikalı olup TİS imzalamayan gazeteciler için koruma sağlamadığının altı çizildi.

Paylaş

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), “İş Sağlığı ve Güvenliği”, “Meslek Hastalıkları”, “Gazetecilerin Hakları” ve “Yeni Medya” konularının anlatıldığı panel düzenledi.

Panelde, gelişen teknolojiyle gazetecilerin değişen rolü, gazetecilerin çalışma yaşamındaki sağlığı nasıl koruyacağı ve nasıl güvenli bir ortamda çalışabileceği anlatıldı. Ayrıca gazetecinin hakları konusunda ise 212 sayılı kanunun, sendikalı olup TİS imzalamayan gazeteciler için koruma sağlamadığının altı çizildi. 

Alba Otel’de gerçekleşen panelde gazetecilik öğrencilerinin yoğun katılımı dikkat çekti. Panelde, gazetecilerin işyerindeki sağlığı ve güvenliğini nasıl sağlayacağı üzerine sunum yapan avukat Gökhan Küçük, katılımcılara 2012 yılında çıkarılan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Kanunu anlattı. Bu kanunun anlaşılması kolay ve basit bir kanun olduğunu ancak uygulanamadığını ifade eden Küçük, “İSG sisteminin kendisi piyasaya açıldı. Bu nedenle iş kazalarında azalma değil artış oldu” dedi. Rakamlara göre her gün 3 işçinin iş cinayetlerine kurban gittiğinin altını çizen Küçük, İSG sisteminin Türkiye’de işler olmadığını ifade ederek, “İSG uzamanı iş yerinde risk gördüğünde patrona bildirir ve düzelmesini ister. Ancak patron önlem almazsa Çalışma Bakanlığına bildirir. Kanun böyle diyor. Ancak bu uzman patrondan maaş alırken bakanlığa nasıl onu bildirsin. Çok merak ediyorum İSG uzmanın bakanlığa yaptığı bildirim sayısı kaç” diye sordu. Kanun eksiklerine rağmen uygunlanabilse, temel felsefesinin iş kazası ve meslek hastalığı olmadan işçiyi korumak olduğuna dikkat çeken Küçük, “Çalışmak nedeniyle ölmek gibi bir kavram olabilir mi? İnsanlık dışı bir durum. Herkesin yaşam hakkı var” dedi.

YENİ HABERCİLİK

TGS Genel Sekreteri Mustafa Kuleli, gelişen teknolojiyle değişen gazetecilik üzerine sunum yaptı. Gazetecilerin haber ve içerik üretme ayrıcalıklarının elinden alınmaya başladığını ifade eden Kuleli, “Erişim kolaylaştıkça enformasyonun değeri azalıyor. Enformasyon yığınlarını anlamlandırma ve analiz etmenin değeri artıyor. Örneğin Papa’nın seçimi değil onun katolik dünyası için ne anlama geldiği  önem kazanıyor” diye açıkladı. Sosyal medyanın kendisinin haber kaynağı haline geldiğini ekleyen Kuleli, “Orası haberin üretildiği yer değil kaynağı olan yerdir. Haberin buradan doğrulatmak da hızlanıyor. Misal otel yanıyor diye bir haber geldiğinde 10 dakika sonra birisi oradan bir görüntü atıp bunu yalanlayabiliyor” dedi. Gazetecilere yeni teknolojik gelişmeleri takip etmesini öneren Kuleli, “Yeni gelişmelerin içerisine haberi nasıl sokarım diye düşünmek gerekiyor. ‘Bu gelişmeyi haber için nasıl kullanırım’a bakmalı. Artık hızlı haber geçmenin de anlamı kalmadı. Önemli olan az kelimeyle anlamlı haber geçmek” diye önerisini açıkladı.

212 ARTIK KORUMUYOR

Gazetecilere, Basın İş Kanunu’ndaki haklarından bahseden Avukat Meliha Selvi ise gazeteciler arasında 212 olarak bilinen kanunun artık onları korumadığına dikkat çekti. Sendikalı olmadan ve Toplu İş Sözleşmesi imzalamadan 212’nin gazetecilere zararları bile olduğunu ifade eden Selvi, “Kanunlar asgari koşulları belirler. 212’den sonra çok şey değişti ve Yargıtay kararları çıktı. Birçok mağduriyet yaratan uygulama bu kararlarla hayata geçti” dedi. Gazetecilere işten ayrılmaları sırada yapacakları konusunda da uyarılarda bulunan Selvi, ikale (bozma) sözleşmesiyle işten ayrılmanın yanlış olduğunu açıkladı: “İkale (bozma) sözleşmesi diye bir şey çıktı. Pek çok kişi işten ayrıldığında tazminat alabilmek için bu sözleşmeyi imzalıyor. Ancak yanlış yapıyorlar, bu yolla ayrıldıklarında işsizlik ödeneği alamayacak konuma düşüyorlar. Zaten patronlar da bu sözleşmeyi işe iade davası açılmasın diye imzalatıyor. Bu sözleşmeyi imzalamak yerine haklı nedenle işini feshettiğini yargı yolunda aramak daha mantıklı. Hem de bu süre içerinde işsizlik ücretinizi alabilirsiniz.”
Selvi, gazetecilerin diğer yanılgısının ise 212’den sigortaları yatmaya başladığında “kadrolu oldum” söylemi olduğunu anlattı. Selvi, gazetecilik yapan kişilerin ilk günden itibaren bu kanun kapsamında çalışması gerektiğini ifade ederek, “İlk işe girdiğiniz günden itibaren bir dosya oluşturun ve gerekli belgeleri bu dosyada saklayın. Haberlerinizi de arşivleyin. İleride kıdeminizi almanızda ya da haklarınızı almanızda yardımcı olacaktır” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Kristal İş, kapanan fabrika önünde kurban kesti

SONRAKİ HABER

Mersin Valiliği kayyum eylemlerini 15 gün süreyle yasakladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa