30 Ekim 2016 23:14

Kristal İş, kapanan fabrika önünde kurban kesti

Kristal-İş yönetimi, kapatılan Paşabahçe Mersin fabrikasındaki işçilerin diğer illere gönderileceğini, fabrika önünde kurban keserek duyurdu.

Paylaş

Vedat YALVAÇ
İstanbul

Paşabahçe Mersin fabrikasını kapatma kararı alan Şişecam Topluluğu, fabrikada çalışan işçileri Eskişehir, Bursa ve Lüleburgaz’daki fabrikalarda çalıştırmaya devam edeceğini bildirdi. Kristal-İş yönetimi bu kararı fabrika önünde kurban keserek duyurdu. Sosyal medyada bu “kutlama”ya tepki gösteren işçiler, “Davul zurna, kurban eşliğinde fabrika kapatarak tarihe geçen bir işçi sınıfı. Helal olsun, süpersiniz!” dedi. 
Bir işçi, durumu “akıl tutulması” olarak değerlendirirken başka biri “Hayırdır, fabrika açılışı mı var? 5 Kasım 2015’te işinden, ekmeğinden olan ve çocuklarının geleceği çalınan onurlu cam işçilerinin yanında olmayan, işçisine sahip çıkmayanlar fabrika kapatmaya davul zurna çaldırıyor” dedi. Bir başka işçi ise Kristal-İş Genel Başkanı Bilal Çetintaş’a tepkisini “Fabrikayı genel başkan mı kapatıyor?” sözleriyle ile dile getirirken, geçen yıl “daralma” gerekçesiyle işten atılan işçiler ise “Bizim günahımız neydi? Biz neden işten çıkartıldık?” diye sordu. 

SİZ ZATEN 58 KURBAN VERDİNİZ!

“Hayırlı olsun, sendikamıza da yakışan budur” diyen az sayıda işçiye karşılık çok sayıda işçi işten atmalara, fabrikanın kapatılmasına ve Kristal-İş’e kızgınlığını ifade etti. Bazı işçiler, sendika yönetiminin yanı sıra durumu kutlayan arkadaşlarına da tepki gösterdi.
Bir işçi, geçen yıl atılan işçilere atıfta bulunarak, “Bir de utanmadan, sıkılmadan kurban kesiyorlar. Siz zaten 58 kurban vermişsiniz, kesilen kurbana ne gerek!” derken, başka bir işçi “O kurban bizlerdik, fabrika kapanıyor diye sevinip kurban kesenler ne yaptıklarını bilmeyen zavallılar” diyerek hem işçi arkadaşlarına hem de Kristal-İş yönetimine tepki gösterdi. Başka bir işçi de arkadaşlarına sitemini şöyle dile getirdi: “Bugün arkadaşlara o müjdeli haber verilirken ve sonrasında o salondaydım. Biz haksız ve hukuksuz yere işten çıkartılanlar için hiç bir Allah'ın kulu, ya geçen sene haksızlığa uğrayan bu arkadaşlar da işlerine dönsün, bu haksızlığa bir son verilsin demedi.” 

İŞÇİ EŞİNDEN TEPKİ

İşten atılan işçilerden birinin eşi, Kristal-İş Genel Başkanı’na şöyle seslendi: “Benim çocuklarımın rızkını yiyenler. Gevrek gevrek gülenler, neyin kafasındaysanız, bayram mı kutluyorsunuz. Bayramınız mübarek olsun.” 
“Kristal-İş üyeleri özlük haklarıyla gidiyor. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz” diyen bir işçinin mesajının devamı şöyle: “Ama bir fabrika kapanıyor be kardeşim, oradan en az 1000 kişi ekmek yiyordu. Biz mağdur olmadık ama mağdur olan bir sürü insan var. Orada davul çalınırken Kristal-İş üyesi olmayan ve ekmeğinden olup da gözyaşı dökenler vardı. Emin ol, o tabloyu görmek istemezdin.” 
Bir işçinin “Keşke kapanmasaydı, geri kalan insanlar da mağdur olmasaydı. Genel başkan üyelerine sahip çıkıp mağdur etmemesinden başka ne yapabilir ki?” sözlerine bir başka işçi şu sözlerle cevap verdi; “Bu işçi iyi olan hiç bir şeye karşı olmaz, olmadı zaten. O fabrikada insanlar işinden olurken kimse sahip çıkmadı. İşinden olan arkadaşlar varken ocak ayında KCS’ye 200 tane sözleşmeli alındı. Sen o zaman uzayda mıydın. Şimdi fabrika kapanırken kurban kesmeyi marifet sayıyorsun.” 

ATILAN İŞÇİLER GERİ ALINSIN

Bir işçi de geçtiğimiz yıl atılan işçilerin geri alınması talebini dile getirdi: “Madem sayın Bilal Çetintaş kurban kesti. Bir öneride de ben bulunacağım. Mahkemesini kazanan tüm arkadaşları işbaşı yaptırsın bir kurban da ben kesecem. Olmaz geçti demeyin, burda atıldıktan 4 sene sonra işbaşı yapanlar da var. Sen iste yeter.” 
“Kimse mağdur olmadan özlük haklarıyla dağılacak. İnsanların mağdur olmasını mı bekliyorsunuz. Hayırdır ne bu tepki?” sözleriyle Kristal-İş yönetimine destek veren işçiye yine arkadaşları tarafından sert tepki gösterildi. Bir işçi, “Bizim tepkimiz, madem boşluk var, bu kadar işçiyi alıyorlar da neden 11 aydır direnen işçiyi almadılar. Allah kimseyi ekmeğiyle terbiye etmesin” derken, bir diğeri “Her şeyi çok çabuk unutuyoruz” dedi. Bir başka işçi de beklentisini şöyle ifade etti: “Genel başkandan bir isteğimiz daha var. Geçen senelerde işinden olan Kristal-İş üyesi arkadaşlarımızın da bu arkadaşlarımızla birlikte geçişlerden faydalanmasının sağlanmasını istiyoruz. Ve tekrar aileleriyle, çocuklarıyla ekmek yemeleri. Başkan eğer isterse bunu da yapabileceğinden eminim. İşte o zaman kesilen kurbanın daha o kadar sevap getireceğine inanıyorum.” 

TOPKAPI İŞÇİSİNDEN ÇETİNTAŞ’A DÜZELTME

“Mersin Paşabahçe işçisine hayırlı olsun. Çok sevindiğimi ve sevindiğimizi belirtmek isterim” diyen eski bir Topkapı Şişecam işçisi, Çetintaş’ın Topkapı Şişecam ile ilgili açıklamalarına ise tepki gösterdi: “Sayın genel başkanın Mersin bölgesinde yaptığı açıklamayla ilgili bir iki şey söylemek istiyorum. Başkan konuşmasında Topkapı yatay geçişi istemedi, fabrika ortalamalarını istedi. Mersin yatay geçiş istedi, o yüzden yatay geçiş oldu, sözüne acaba kendisi inanıyor mu? İşveren Topkapı işçisine hangi teklifle geldi, başkan onu da söyle. 2010 yılından itibaren yatay geçiş isteriz diye yapmadığımız kalmadı. Fabrika gezisine geldiğinizde hepinizin gideceğinin garantisi mi var dediğinizde, 5 TL’yi fabrikalarda tartıştırın dediğinizde bizim yatay geçiş talebimiz netti. Bırakın artık Topkapı’yı fabrika ortalamalarının bile nasıl alındığı aşikar. Bizim için özel madde bile ilave etmişsiniz? Hayırlısı olsun.” 
“Dağılımlar inşallah bütün işçi sınıfına örnek teşkil edecek şekilde olur” diyen bir işçi, “Bizler Topkapı Şişecam’da büyük mücadeleler sonucunda, birlik ve dayanışma ile fabrika ortalamalarına göre dağılımı yürek gücümüzle hak ederek kazanmıştık” diye hatırlattı. 

ÖNCEKİ HABER

Gözaltıları protesto eden HDP’liler gözaltına alındı

SONRAKİ HABER

Hrant Dink Vakfı'nın "Kayseri" konferansı gerekçe gösterilmeden yasaklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa