30 Ekim 2016 21:00

Tez Koop İş İzmir Şubesi'nde olağanüstü genel kurul yapıldı

Olağanüstü genel kurula giden Tez Koop İş İzmir Şubesi'nde 12 yıllık başkan Birol Aslanoğlu'nun dönemi sona ererken yeni başkan Sebahattin Şen oldu. 

Paylaş

Türk İş'e bağlı Tez Koop Sendikası'nın İzmir Şubesi olağanüstü genel kurula gitti. Carrefeur, Migros ve Miget mağazalarında örgütlü olan ve yaklaşık 3 bin 700 üyesi bulunan Tez Koop İzmir Şubesi'nde olağanüstü genel kurul, delegelerin talebiyle gerçekleştirildi.   

Yakın zamanda yaşanan olaylardan dolayı anlaşmazlığa düşen şube yönetimi ikiye bölünmüş durumdaydı. Yaşanan sorunlara gerekçe olarak ise mevcut başkan Salim Birol Aslanoğlu'nun önceki genel kurulda listeye giren herkesten acil durumlarda kullanılmak üzere boş kağıda imza atmasını istemesi ve bunu sonrasında şube yöneticilerinin aleyhine kullanması öne sürüldü. 

Anemon Fuar Oteli'nde gerçekleşen genel kurula 103 delegenin tamamına yakını katılırken seçimde iki liste yarıştı. Listeler, mevcut başkan Salim Birol Aslanoğlu ve yönetimden hukuksuz bir şekilde istifa ettirildiğini ileri süren Sebahattin Şen başkanlığında hazırlandı. 

Olağanüstü Genel Kurulda konuşan başkan adayı Sebahattin Şen, mevcut Başkan Aslanoğlu'nun kendilerinden aldığı boş kağıda imzaları, yasal olmayan bir şekilde doldurarak son olağan genel kurulda seçilen 3 yöneticinin istifa ettiğine dair bir dilekçeyi dernekler masasına sunduğunu iddia etti.  

'BAŞKANLIK MAKAMI, İŞÇİNİN HAKKINI KORUR'

Yaşanan sorunlar karşısında ilkesel davrandıkları için bu süreçle karşı karşıya kaldıklarını belirten Şen, "Şube başkanlık makamı, işçinin hakkının korunması gereken bir makamdır, tazminatsız işten attırma makamı değildir. Bu sebeple, tehditlere boyun eğmedik. Bu şubenin itibarı, saygınlığı, güveni ve maneviyatı tüm üyelere hissettirilecektir. Toplu sözleşme süreçlerinden, çalışma hayatıyla ilgili yasal düzenlemelerde sizleri bilgilendireceğiz. İşçi ile omuz omuza olan, sendikal hareketlerin içinde saygınlığı olan, diktatörce değil, tüm üyelerin katılımıyla hep birlikte yönetebileceğimiz bir şube için adayız" dedi. 

ASLANOĞLU İDDİALARI REDDETTİ

Daha sonra konuşan başkan adayı Birol Aslanoğlu ise hem iddiaları reddetti hem de imzalı boş kağıdı kendisinin toplamadığını ileri sürdü. "Velev ki bu imzaları verdiniz, bunu bana güvendiğiniz için vermediniz mi? 12 yıl boyunca ne yaptıysam bundan sonra da onu da yapacağım. Sendikacılık yalan dolan işi değil, mücadele işidir" dedi. 

SEBAHATTİN ŞEN KAZANDI

Kısa süren konuşmaların ardından seçimlere geçildi. Seçimlerde Sebahattin Şen başkanlığındaki liste 73 oy alarak yönetime seçilirken, Birol Aslanoğlu'nun başkanlığındaki liste ise 26 oy alabildi. Yeni yönetim kurulu üyeleri ve görev dağılımı şu şekilde; Şube Başkanı Sebahattin Şen, İdari Sekreter Mert Özen, Mali Sekreter Turgut Bilgen, Örgütlenme Sekreteri Murat Karayoluk, Eğitim Sekreteri Cemak Budak. (İzmir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Medya kurumlarının kapatılmasına inat #haberSİZsiniz dediler

SONRAKİ HABER

Denizli’de yargı reformu paneli yapılacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa