30 Ekim 2016 20:49

'Darbe ihalesi kamu emekçilerine yıkılıyor'

KESK üyesi emekçiler KHK’ler aracılığıyla sürdürülen ‘cadı avı’nı protesto etti.

Paylaş

Son OHAL Kararnamelerle kamu emekçilerine yönelik devam eden cadı avıyla ilgili İzmir'de basın açıklaması yapan KESK'e bağlı sendikalar,  darbe girişiminin ihalesinin kamu emekçilerine yıkılmak istendiğini dile getirerek üyelerinin işlerine iadesine istedi. Kararmane ile İzmir'de yaklaşık 15 KESK üyesinin memurluktan çıkarıldığı öğrenildi.

Konak Eski Sümerbank önünde bir araya gelen KESK üyeleri tepki ve taleplerini sık sık sloganlara yansıttı. Açıklamaya HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü de destek verdi.

Platform adına basın açıklamasını okuyan Eğitim Sen İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Bahri Akkan, her ay binlerce kamu emekçisinin işinden edilerek teslim alma ve biat ettitrme politikalarının uygulanmak istendiğini dile getirerek gece KHK'lerinin kamu emekçilerinin üzerinde keskin bir kılıç olarak sallanmaya devam ettiğini vurguladı.

'ILO ŞARTLARINA GERİ DÖNÜN'

Kamu emekçilerinin sahip olduğu hakların KHK'ların insafına bırakılamayacağını ekleyen Akkan “Bunlar haktır ve kazanılmış haklarımızla keyfi bir biçimde oynayamazsınız. Darbe girişiminin ihalesini kamu emekçilerinin sırtına yükleyemezsiniz. Derhal ILO şartlarına, uluslararası sözleşmelerle teminat altına alınan sendikal hak ve hukuk normlarına geri dönün. Üyelerimizi işe iade edin” çağrısında bulundu. Açıklama oturma eylemi ile son buldu. (İzmir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Kamu emekçileri Elazığ’da KHK’leri protesto etti

SONRAKİ HABER

EYT’liler Adana’da buluştu: Açlık sınırının altında maaş hak mı, adalet mi?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa