30 Ekim 2016 19:13

Avrupa’dan Diyarbakır Belediyesi'ne ziyaret

Avrupa Sosyalistleri Partisi Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti.

Paylaş

Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ve Eş Başkan Fırat Anlı'nın gözaltına alınmasının ardından kente gelen Avrupa Sosyalistleri Partisi Başkanı Sergei Stanishev başkanlığındaki heyet, Büyükşehir Belediyesini ziyaret etti. Heyet belediyede bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’la görüştü.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nden ziyarete ilişkin açıklama yapıldı. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları ile Belediye Meclis Üyeleri tarafından karşılanan heyetin ziyaretine belediyede bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Grup Başkanvekili Çağlar Demirel, HDP milletvekilleri Meral Danış Beştaş, Hişyar Özsoy ve Osman Baydemir de katıldı.

'HDP'Yİ BY-PASS ETMEYE ÇALIŞACAK'

Ziyarette konuşan Demirtaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın OHAL’i kullanarak, seçimle kazanamadığı her şeyi gasp etmeye çalıştığını söyledi. Belediyelere kayyım aracılığıyla el konulduğunu anlatan Demirtaş, “Belediye hizmetleri aksatılarak bunun HDP’ye fatura edilecek şekilde bir süreç işletiliyor. Uzun yıllardır 'belediye hizmet yapmasın' diye uğraşıyorlardı. Yargı baskısı, mali baskı, soruşturma baskılarıyla belediyemizi karalamaya çalışıyorlardı. Buna rağmen halk desteğini azaltamadılar. Kurduğu yargı ağıyla bizi tutuklayarak, siyaset dışı bırakarak önümüzdeki seçimde HDP’yi by-pass etmeye çalışacak” dedi.

‘TÜRKİYE AB'YE ADAY, TAKİP ETMEK ZORUNDAYIZ’

Avrupa Sosyalistleri Partisi Başkanı Stanishev ise, “Avrupa’daki Sosyal Demokratların temsilcisi olarak, burada olmak için OHAL’in olması oldukça iyi bir sebep. Bir darbe girişimi gerçekleşmiş olabilir. Bu insan haklarının ve bir takım temel ilkelerin askıya alınmasını gerektiren bir durum değildir” açıklamasında bulundu. (DHA)

 

ÖNCEKİ HABER

Yüksekdağ: Tek vücut olacağız, kazanacağız

SONRAKİ HABER

Makam odasında yaralı hayvanlara bakan müdüre ceza: Bu cezadan gurur duyarım

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa