30 Ekim 2016 11:55

Sanat eleştirisinin centilmen kalemi: Üstün Akmen

Üstün Akmen’in ardından Tiyatro Eleştirmenleri Birliği başkanlığına seçilen Ragıp Ertuğrul, Üstün abimizi yazdı.

Paylaş

Ragıp ERTUĞRUL*

Sanat, geçmişte olduğu gibi günümüzde de hem büyük bir mücadele alanı, hem de bir mücadele ve müdahale etme kanalı. Toplumun bu mücadeleye cesurca girişecek, yılmadan sürdürecek kanaat önderlerine ihtiyacı var. İşte Üstün Akmen, toplumun ihtiyaç duyduğu bu kanaat önderlerinin başında gelenlerden biriydi. Bir toplumsal olay karşısında tereddütsüz heyecanlanır ve müdahil olma gereği duyardı. Sözünü sakınmadan kalemini konuşturmaya başladı mı demokratik tutumu, etiği, aklı ve sağduyuyu hiçe sayanların beti benzi atardı. Kültürel miras ve sanat başta olmak üzere çağdaş toplumu inşa etme yolunda gereken her bir tuğlayı bıkmadan usanmadan yerleştirmeyi düstur edinmişti.

TOPLUMSAL SANATIN SAVUNUCUSUYDU

Üstün Akmen, sanatın her alanına ilgisi, sevgisi, bilgisi olan bir entelektüeldi. Toplumun estetik değerlerinin çıtasını yükselten opera ve klasik müziği içselleştirip bir nefer gibi savunmanın yanı sıra politik tiyatro, alternatif tiyatro gibi toplumun demokratik haklarına ve ahlaki sorunlarına odaklanan toplumsal sanatın da sıkı bir takipçisi ve savunucusuydu. Tüm enerjisi ve motivasyonuyla gençlerin daima yanında olması, gelecek nesle güveninin ve umudunun simgesiydi. Zaten gençlerin de umutlarını yeşertmeleri ve yaptıkları işten şevk duymaları için onların deyimiyle Sevgili Üstün Abi’lerinin yanlarında olmasından, işleri hakkında görüşlerini dile getirmesinden ve değerli alkışını esirgememesinden daha büyük ne olabilirdi?
Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Anasanat Dalı Başkanlığı tarafından Cüneyt Gökçer anısına verilen “75. Yıl Cüneyt Gökçer Tiyatro Ödülleri”nde onunla birlikte ödül almış olmaktan kıvanç duyduğumu hatırlıyorum. Üstün Bey’le Tiyatro Eleştirmenleri Birliğinin yönetiminde birlikte çalışmış ve bayrağı ondan devralmış olmanın da bana haklı bir gurur verdiğini belirtmek isterim.
Yüreği tutku ve aşkla dolu bu dünya insanını, basının, edebiyat dünyasının ve sanat eleştirisinin cesur ve centilmen kalemi Üstün Akmen’i saygıyla anıyorum.

*(Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Başkanı)

ÖNCEKİ HABER

Üstün Akmen anılıyor

SONRAKİ HABER

Rusya’dan ABD’ye: Suriye’de bulunmalarının amacı anlaşılmıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa