30 Ekim 2016 15:28

İtalya’daki depremde can kaybı yaşanmadı

İtalya’nın orta kesimdeki Perugia kenti yakınlarında bu sabah meydana gelen 6.5 büyüklüğündeki depremde can kaybı yaşanmadı.

Paylaş

İtalya güne depremle uyandı. İtalya Sivil Savunma Kurumu Başkanı Fabrizio Curcio, İtalya Ulusal Jeoloji ve Volkanoloji Enstitüsü’nün paylaştığı verilere göre, Norcia, Castel Sant’Angelo sul Nera ve Preci kasabaları arasında, yerin 10 kilometre derinliğinde olduğu belirtilen depremin ardından açıklamalarda bulundu.

Curcio, depremde can kaybı yaşanmadığını, ancak 1’i ağır olmak üzere 10’a yakın kişinin yaralandığını duyurdu. Yerel saatle 07.40’ta yaşanan depremin merkez üssüne yakın kasabalardan Norcia’da, M.S. 480 yılında inşa edilen San Benedetto Katedrali, sadece ön cephesi kalacak şekilde yıkıldı. Norcia’da, 6 kişinin enkaz altından yaralı olarak kurtarıldığı da belirtildi.

Depremin, ülkenin kuzeyinden güneyindeki Puglia bölgesine kadar birçok kentten ve kuzeydeki komşusu Avusturya’dan da hissedildiği bildirildi.

AĞUSTOS’TA 300 KİŞİ ÖLMÜŞTÜ

Yine İtalya’nın orta kesiminde 24 Ağustos’ta meydana gelen 6.0 büyüklüğündeki depremde 300 kişi yaşamını yitirmişti.

26 Ekim’de de yine aynı bölgede ikişer saat arayla 5.4 ve 5.9 büyüklüklerindeki depremlerde ise can kaybı yaşanmamıştı. Ancak o tarihten sonra hafif ya da ağır hasarlı evler boşaltılmış, bölge halkı, araçlarında, çadırlarda ya da spor salonları ve yetkililerin belirlediği mekanlarda kalmaya başlamıştı.

24 Ağustos’taki depremde en fazla hasar gören Amatrice ve çevre kasabalarda ayakta kalan bazı binaların da bu sabah yıkıldığı belirtildi.

Amatrice’de 13. yüzyıldan kalma tarihi kule Torre Civica’nın da yıkıldığı bildiriliyor. Bölgedeki bazı tarihi yapılarda da hasarlar oluştuğu, bazı kiliselerin de kısmen yıkıldığı aktarılıyor.

‘CEHENNEMİ GÖRDÜM’

26 Ekim’deki depremlerden en çok etkilenen ve bu sabahki depremi de yoğun olarak hisseden kasabalardan Ussita’nın belediye başkanı Marco Rinaldi, “Kasabanın yüzde 80’i kullanılamaz hale geldi. Ben, o tarihten beri arabamda uyuyordum. Cehennemi gördük” diye konuştu.

Castelsantangelo sul Nera Belediye Başkanı Mauro Falucci ise, “Neredeyse yer yarıldı. Bu tam bir felaket” dedi.

Arquata del Tronto Belediye Başkanı Aleandro Petrucci ise, “Her şey yıkıldı. Artık kasabalarımız yok. Şans eseri zaten yaşanan diğer depremlerden sonra kasabalarımız ‘kırmızı alan’ olarak ilan edilmişti ve evler boşaltılmıştı. Şimdi her şeye yeniden başlamak zorundayız” diye konuştu.

Bu arada, başkent Roma’daki metro hatlarının, altyapısal güvenlik kontrolleri için bir süreliğine kapatıldığı bildirilirken, yaşanan depremlerin ardından Kolezyum gibi tarihi yapılarda da teknik incelemeler yapılacağı açıklandı. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

'Üzerinde bulundu' denilen gaz bombası Emniyetin çıktı!

SONRAKİ HABER

Avesta Yayınları'nın bir kitabı yasaklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa