29 Ekim 2016 21:24

HDP: Eş başkanımıza yurt dışı yasağı kararı siyasidir

HDP Merkez Yürütme Kurulu, Figen Yüksekdağ hakkında verilen 'yurtdışı yasağı' kararının keyfi ve siyasi olduğunu ifade etti.

Paylaş

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK), HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ hakkında verilen, "adli kontrol kararı ve yurtdışı çıkış yasağına" tepki gösterdi. HDP'den yapılan, "Yüksekdağ hakkındaki karar hukuki değil keyfi ve siyasidir" başlıklı açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

"Eş Genel Başkanımız Sayın Figen Yüksekdağ hakkında Şanlı Urfa 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nin aldığı 'adli kontrol tedbiri olarak yurt dışına çıkış yasağı' kararı tamamen keyfidir ve hukuk teamüllerine aykırıdır.

Karardaki, 'sanığın kaçacağı şüphesini uyandıran olguların varlığı' ifadesi mesnetsiz ve maksatlıdır. Sayın Yüksekdağ, defalarca yurt dışına çıkmış, uluslararası alanda çeşitli toplantılara katılmış, diplomatik ve siyasi görüşmeler yaptıktan sonra geri gelmiştir.

'Kaçma şüphesi varlığı' ifadesi bu nedenlerle tamamen keyfidir, kabul edilemez. Avukatlarımız bu yasağın kaldırılması için itiraz hakkını kullanacaklar, gerekli hukuki işlemleri yapacaklardır.

Şu anda Van milletvekili olarak Meclis çalışmalarına katılan, ülkenin her yerinde siyasi çalışmalarını sürdüren Eş Genel Başkanımız Sayın Figen Yüksekdağ hakkında verilmiş olan bu hukuksuz siyasi yasağın derhal kaldırılmasını talep ediyoruz." (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Talisca sakatlandı: 3 ay yok!

SONRAKİ HABER

Çobanbey'de bomba yüklü araç patladı: 12 ölü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa