29 Ekim 2016 19:47

‘Yemen’de durum korkunç’

UNICEF, savaşın sürdüğü Yemen’de 1.5 milyon çocuğun yetersiz beslendiğini, 370 bin çocuğun açlık çektiğini duyurdu.

Paylaş

UNICEF, savaşın sürdüğü Yemen’de açlık sorununun felaket boyutlarına ulaştığını, 1.5 milyon çocuğun yetersiz beslendiğini, 370 bin çocuğun açlık çektiğini duyurdu. Dünya Gıda Fonu Sözcüsü Luescher durumu “Korkunç bir durum var. Yeterli yiyeceği olmadığı için çocuklarının gözleri önünde kayıp gitmesini gören annelerin hali kalbinizi paramparça ediyor.” sözleriyle tanımladı. 

Yemen’de hasta ve aç durumda olan 18 yaşındaki Seyda Ahmet Bağil isimli geç kızın hastanede kaydedilen görüntüsü 3 gün önce yayınlanmıştı. Sarsıcı bu görüntünün ardından Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu UNISEF de ülkedeki açlığın vardığı boyutları ortaya koyan bir rapor yayımladı. Reuters ve eL Cezire’nin haberine göre, 18 aydır savaşın sürdüğü Yemen’de 1.5 milyon çocuk yetersiz besleniyor, 370 bin çocuk ise açlık içinde.

GÖRÜNTÜLER ŞOK EDİCİ

Dünya Gıda Fonu Sözcüsü Bettina Luescher, Cenevre’de düzenlediği basın toplantısında şu ifadeleri kullandı: “Alanda gerçekten korkunç bir durum var. Yeterli yiyeceği olmadığı için çocuklarının gözleri önünde kayıp gitmesini gören annelerin halini gördüğünüzde gerçekten kalbiniz paramparça oluyor. 21. yüzyılda bunu görmek gerçekten şok edici ve korkunç”

Luescher, azalan kaynaklar ve artan ihtiyaçlar sebebiyle her ay 6 milyon kişiye ulaştırmaya çalıştığı gıda yardımlarını daha küçük parçalar halinde dağıtmak zorunda kalıyor.

KOLERA SALGINI

Yemen çatışmaların başlamasından önce bile 7 milyon kişi ile dünyada açlığın en çok hissedildiği ülkeydi. Şimdi bu sayı 13 milyon, yani nüfusun yarısı açlık içinde. UNICEF, önümüzdeki mart ayına kadar yapılması gereken gıda yardımları için 257 milyon dolara ihtiyaç duyulduğunu belirtiyor. Ülkede kolera salgını da gün geçtikçe yayılıyor. Yemen’de İran destekli Husiler ile Suudi Arabistan destekli koalisyon arasındaki çatışmalarda şimdiye kadar 10 binden fazla insan öldü. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

93’üncü yıla 17 eser

SONRAKİ HABER

Hatay'da 25 farklı noktada orman yangını çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa