29 Ekim 2016 15:29

Polis ‘OHAL’ dedi, tiyatrocuları darp etti!

İstanbul Sokak Tiyatrosu Festivali kapsamında Avcılar’da sergilenmek istenen oyuna OHAL’i gerekçe gösteren polis saldırdı.

Paylaş

İstanbul Sokak Tiyatrosu Festivali OHAL gerekçe gösterilerek engellendi. “Oyun Sokakta” etkinliği Avcılar Meydanı’nda gerçekleştirilmek istendi. Polis OHAL kanunlarını gerekçe göstererek oyunu engelledi; sanatçıları darp etti.

İstanbul Sokak Tiyatrosu Festivali kapsamında, 13 tiyatro topluluğunun 9 merkezde gerçekleştirmeyi planladığı "Oyun Sokakta" etkinliği Avcılar Meydanı’nda oynandı. Avcılar Meydanı’nda bir araya gelen tiyatro emekçileri basın açıklaması yaptı.

Sanatçılar yaptıkları açıklamada, “Sanatın emek ve özgürlük mücadelesiyle sokakta buluşması gerektiğine inanıyoruz. OHAL ve yasaklamalar sanatın sokakla buluşmasını engelleyemeyecek. İstanbul Oyun Sokak Festivali’ne devam edeceğiz. Oyun sokakta özgürlük sokakta” dedi.

‘OHAL’DEYİZ TİYATRO DA YASAK!’

Açıklamanın ardından sanatçılar, Belediye-İş'e üye oldukları için işten atılan ve direnişte olan Avcılar Belediyesi işçilerini ziyaret etti. Tiyatrocular oyunlarını burada da sergilemek istedi. Ancak tiyatrocuların etrafını çevreleyen polis buna engel oldu. “OHAL'deyiz, her şeyi her türlü etkinliği yasaklıyoruz. Tiyatro da yasak” diyen polisler, tiyatro sanatçılarına saldırdı. Çok sayıda tiyatro emekçisi darp edilerek gözaltına alınmaya çalışıldı. Direnişteki işçiler ve etrafta bulunan halkın müdahalesiyle gözaltılar engellendi. (DİHA)

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İnşaatın temelinden ‘şapel’ çıktı iddiası

SONRAKİ HABER

İlhan Uzgel and Kerim Has’s assessment: Idlib doggedness full of risk

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...