HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ'a yurtdışı yasağı

HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ'a yurtdışı yasağı

Urfa 5. Ağır Ceza Mahkemesi, HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ hakkında "kaçma şüphesi olduğu" iddiasıyla yurtdışı çıkış yasağı getirdi.

Urfa 5. Ağır Ceza Mahkemesi, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ hakkında adli kontrol ve yurtdışı çıkış yasağı getirdi. 

Yüksekdağ, IŞİD’e karşı verilen mücadelede Kobanê'ye destek için Suruç sınırında yapılan mitingde, "Biz sırtımızı Rojava'ya, Kobanê'ye, o karanlık çetelere karşı mücadele verenlere, YPG'ye, YPJ'ye ve PYD'ye yaslıyoruz. Bunu söylemekte, savunmakta hiçbir sakınca görmüyoruz" demişti. 

Yüksekdağ, hakkında Urfa 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açılmıştı. Gıyabında yargılanan Yüksekdağ hakkında 5 Ekim günü görülen duruşmada, "zorla getirme kararı" verilmiş ve duruşma 16 Kasım'a ertelenmişti. Duruşma öncesinde Yüksekdağ hakkında adli kontrol uygulanması ve yurtdışına çıkış yasağı konulmasına karar verdi. Mahkemenin, Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebi üzerine alınan kararın gerekçesinde, "kuvvetli suç şüphesi bulunduğu" ve "sanığın kaçacağı şüphesini uyandıran olguların varlığı" iddiasında bulunması dikkat çekti. (DİHA)
 

www.evrensel.net
ETİKETLER Figen Yüksekdağ