29 Ekim 2016 14:28

‘Soğandan da MİT çıktı’ haberine dava

“Soğandan da MİT çıktı” haberini yapan Cumhuriyet Gazetesi Muhabiri Canan Coşkun hakkında dava açıldı.

Paylaş

IŞİD’e soğan kamuflajında patlayıcı taşınması iddialarına ilişkin iddianameyi “Soğandan da MİT çıktı” başlığıyla haberleştiren Cumhuriyet Gazetesi Muhabiri Canan Coşkun hakkında dava açıldı.

Cumhuriyet Gazetesi Muhabiri Canan Coşkun hakkında, Urfa Başsavcılığının IŞİD’’e soğan kamuflajıyla patlayıcı taşınması ile ilgili iddianamesini haberleştirdiği gerekçesiyle “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılama” iddiasıyla dava açıldı. İddianamenin Coşkun’un savcıya ifade vermesinden bir saat sonra mahkemeye gönderilmesi dikkat çekti. İddianame kabul edilirse, Coşkun TCK’nin 301. maddesinden yargılanacak.

Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı Ekim 2015’te, 9 şüphelinin IŞİD’e soğan kamuflajıyla infilaklı fitil taşıdığını belirten iddianame düzenlemişti. Dosyanın sanıklarından Doğan Güneş mahkemeye sunduğu dilekçede, birlikte yargılandığı Üsteğmen Ahmet Yasin Güneş’in MİT’e çalıştığını ileri sürmüştü. Dava dosyasını “Soğandan da MİT çıktı” başlığıyla haberleştiren Coşkun, Önceki Basın Savcısı Murat İnam’a ifade verdi. Coşkun, Güneş’in verdiği dilekçeyi haberleştirdiğini belirterek, “Yorum katmadım. Hiçbir kamu görevlisine hakaret etmedim. Haberin yapıldığı tarihlerde MİT’in faaliyetleri tartışıldığından bu konuyu kamu yararı gördüğüm için haberleştirdim” dedi.

JET İDDİANAME

Coşkun, dün saat 11.30 sıralarında savcıya ifade verirken, aynı gün saat 12.40’ta, İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesinde dava açıldığına dair Coşkun’a bilgilendirme mesajı gönderildi.

İddianamede, Coşkun’a yöneltilen suça ilişkin herhangi bir tespit yer almadı. Bir saat içinde mahkemeye gönderilen iddianamede, “Soğandan da MİT çıktı” başlığının devletin emniyet teşkilatından olan Milli İstihbarat Teşkilatını küçük düşürücü ifade olduğu savunuldu. Bu suçun soruşturma iznine tabi olduğu belirtilerek, Adalet Bakanlığının 28 Eylül’de soruşturma izni verdiği, Coşkun’un da böylelikle üzerine atılı suçu işlediğinin anlaşıldığı iddia edildi. (DİHA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Ezel Akay: Otosansürün tek ilacı örgütlenmektir

SONRAKİ HABER

Hukuksuzluklara karşı yargıda birlikte mücadele arayışı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...