29 Ekim 2016 18:15

Adana'da kadınlar iradesine sahip çıktı

Adana HDP, HDK ve KJA Kadım Meclisleri “Kadınlar iradesine sahip çıkıyor” sloganı yaptıkları eylemle Kışanak ve Anlı'nın serbest bırakılmasını istedi

Paylaş

Adana HDP, HDK ve KJA Kadın Meclisleri “Kadınlar iradesine sahip çıkıyor” sloganı ile geçekleştirdikleri basın açıklaması ve oturma eyleminde Fırat Anlı, Gültan Kışanak ve tüm kadınların serbest bırakılmasını istedi. 
İnönü Parkı’nda gerçekleşen basın açıklamasını okuyan HDK Adana Kadın Sözcüsü Feyruze Gümüş,  kadın özgürlüğünü temel tehdit olarak gören, AKP iktidarının, OHAL ile birlikte saldırılarını hızlandırdığını belirterek Diyarbakır Büyükşehir Eşbaşkanlarının gözaltına alınmaları  ve KJA’nın basılmasının kadın iradesine yönelik olduğunu dile getirdi. 

Eyleme konuşan HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, gözaltının aynı zamanda kadınlara yönelik olduğunu söyledi. 2004’te 4 kadın belediye başkanı varken bugün kadınların ıssrarı sonucu 94 tane kadın belediye başkanı olduğunu dile getiren Beştaş, bir kadın hakları mücadelesinde yer alan Kışanak’ın gözaltına alınması ve KJA Sözcüsü olan Ayla Akat Ata’nın yerlerde sürüklenerek gözaltına alınmasının kadınlara verilmiş bir meaj olduğunu söyledi. “Mesajı aldık” diyen Beştaş, eş Başkanlarımızı ve dönem sözcümüzü gözaltına alarak kadınların korkutulmaya çalışıldığını belirterek korku politikaları karşısında korkmayacaklarını iradelerine sahip çıkacaklarını ifade etti.

CUMHURİYET DEMOKRATİKLEŞMELİ

İktidarın savaş politikalarının Türkiye’yi karanlığa götürdüğünü dile getiren Beştaş, barış görüşmelerinin devam etmesi için çağrıda bulundu. Cumhuriyet’in demokratikleşmesi gerektiğini söyleyen Beştaş, demokratik bir cumhuriyet için barış görüşmelerinin bunun için önemli olduğunu dile getirdi. (Adana/EVRENSEL)
 

ÖNCEKİ HABER

‘Çeyrek asırlık kayıp, çeyrek asırlık hukuksuzluk’

SONRAKİ HABER

Sudan'da 3 Haziran katliamıyla ilgili komisyon kurulacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa