29 Ekim 2016 13:40

Ankara’da iki 29 Ekim yürüyüşü 

 Ankara’da 29 Ekim nedeniyle yapılan geçit törenine halkın ilgisi zayıf oldu. CHP’nin alternatif yürüyüşünde 'Ne darbe, ne dikta' vurgusu öne çıktı. 

Paylaş

 Ankara’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle yapılan resmi geçit törenine halkın ilgisi zayıf oldu. CHP’nin alternatif yürüyüşünde “Ne darbe, ne dikta” vurgusu öne çıktı. Geleneksel hale gelmiş Hipodrom’daki tören bu yıl gerçekleşmedi. 

Ankara’da 29 Ekim günü yapılacak yürüyüşler öncesi güvenlik önlemleri günler öncesinden alınmaya başlanmıştı. Dün sabah Dikmen Caddesi-Çetin Emeç Bulvarı kavşağından İnönü Bulvarı’na, Atatürk Bulvarı’ndan Ulus Meydanı’na Kızılay, Ulus ve Anıtkabir’e çıkan yollar tamamen araç trafiğine kapandı. Yayalar ise aramalardan sonra alındı. Sabaha işe gitmek isteyenler zaman zaman birkaç kilometre yürümek zorunda kaldılar. Yolların araç trafiğine Büyükşehir Belediyesi’nin kamyon ve iş makinaları ile kapatılması dikkat çekti. Kullanılan bariyerlerin uzunluğunun 22 kilometre olduğu öğrenildi. 

Resmi geçit töreni yeni Meclis önünden başlayarak Ulus’taki eski Meclis’te sona erdi. Mehter takımının da katıldığı yürüyüşe vatandaş ilgi göstermedi. 15 Temmuz ve “Milli irade” vurgusu öne çıktı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım ise sabah Anıtkabir’de gerçekleşen ilk resmi törenin ardından, Yüksek Hızlı Tren Garı’nın açılışına katıldılar. 

‘NE FÜHRER, NE REİS’

CHP Ankara İl Başkanlığının düzenlediği 29 Ekim yürüyüşü ise eski Meclis önünden başladı.Yoğun katılım yaşanan yürüyüşte gençler Mustafa Kemal, İsmet İnönü, Deniz Gezmiş, Mahir Çayan ve Uğur Mumcu’nun fotoğraflarını taşıdı. “Ne darbe, ne dikta. Demokrasi” şiarıyla geçekleşen yürüyüş öncesi birinci Meclis önünde toplananlara seslenen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, cumhuriyeti demokrasi ile taçladıracaklarını söyledi. Tek adam rejimi eleştirisi yapan Kılıçdaroğlu,  "Tek kişi benim dediğim doğrudur derse, 1940’ların Almanyasına gideriz. Biz Türkiye Cumhuriyetinde ya asla Hitler örneği yaşamayacağız. Cumhuriyeti içine sindiremeyenler, şehitler arasında ayrım yapanlar, medya üstünde baskı kuranlar var. Bunlara karşı birlikte olmalıyız. Cumhuriyeti demokrasi ile taçlandırmak için her türlü mücadeleyi yapacağız" dedi.  Kılıçdaroğlu, “Cumhuriyet, özgürlük demektir. Yani padişahın kulu değil, Führer'in kulu değil, reisin kulu değil; sadece ve sadece cumhuriyetin özgür bireyi olmaktır. Hani Nazım diyor ya 'Yok edin insanın insana kulluğunu, bu davet bizim' diyor. Evet; cumhuriyet, insanın insana kulluğunu yok eden bir rejimin adıdır. O nedenle ne padişah ne Führer ne reis ne bir başka kişi, hiç kimse bizim özgürlüklerimizi sınırlayamaz” diye konuştu. Konuşmanın ardından CHP üyeleri Anıtkabir’e yürüdü. 

Vatan Partisi ve TGB ise Güvenpark’tan Anıtkabir’e yürüdü. (Ankara/EVRENSEL)
 

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

ABF'nin yeni başkanı Muhittin Yıldız oldu

SONRAKİ HABER

Fahrettin Altun’dan 'İdlib' açıklaması: Sabrımız taştı ama Rusya’ya güveniyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...