29 Ekim 2016 15:54

Baluken: Erdoğan'ın korku imparatorluğunu dağıtacağız

HDP’li İdris Baluken geçtiğimiz hafta DTK, KJA, DBP ve HDP’nin birlikte kamuoyuna deklare ettiği siyasi hamleye ilişkin açıklamalarda bulundu.

Paylaş

Meltem Oktay
Diyarbakır

Diyarbakır’da toplanan DTK, KJA, DBP ve HDP eşbaşkanları ile yöneticileri ve milletvekillerinin geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamanın yankıları devam ediyor.

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken yaşanan gelişmelere ve açıklamaya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Tayyip Erdoğan ve AKP iktidarının demokratik siyaset alanını tasfiye planıyla karşı karşıya olduklarını ifade eden HDP Grup Başkanvekili, bu saldırıları savaş konseptinden ayrı ele almadıklarını vurguladı.

Hükümetin 2014’te Kürt hareketini çöktürme planını devreye koyduğunu söyleyen Baluken, bu planın Kürt halkının direnişiyle çöktüğünü dile getirdi. Baluken, “Gerçek yüzleri teşhir oldu. Böylesi bir süreçte Kürt halkının ortaya koyduğu iradeyi görünür kılmak için, bitap düşmüş ve bu nedenle daha da saldırganlaşmış AKP-Erdoğan politikalarını tamamen boşa çıkarmaya yönelik bir hamleye ihtiyaç vardı” dedi.

‘TARİHİ BİR TOPLANTIYDI’

Demokratik çevrelere bir araya gelme ve yapısal, örgütsel yetersizlikleri giderme çağrısı yapan Baluken, Diyarbakır’da gerçekleştirilen toplantının bu açıdan tarihsel olduğunu söyledi. Yerel yönetimlerden kamusal alana, basın-yayından toplumun tüm hücrelerine kadar devreye girmiş olan saldırı konseptini boşa çıkarmak için örgütsel hamleye ihtiyaç olduğunu ifade eden Baluken, “Demokratik siyaseti tamamen susturacaklarını söyleyenler bundan sonuç almamıştır. Bizim bunu halklarımıza anlatmamız için var olan bütün kanalları keserek sadece kendi özel algı operasyonları ile bu savaşı sürdürüyorlar” açıklamasında bulundu.

Radyo ve televizyonların kapatılmasına da değinen Baluken, gerçeklerin halka ulaşmaması için muhalif bütün kanalların kapatıldığını söyledi. Baluken, “Bir kaç gündür bölgede interneti bile devreden çıkaracak şekilde bir özel savaş konsepti uyguluyorlarsa o zaman bizim doğrudan halkla temas etmemiz, doğrudan halkı bilgilendirecek büyük bir örgütsel çıkış yapmamız gerektiği sonucuna vardık. 2 gündür Amed'de ev ev kapı kapı dolaşılıyor. Halkımıza süreçle ilgili düşünceler aktarılıyor. Genel merkezimizin, demokratik siyasi kurumlarımızın önümüzdeki sürece dair perspektifleri paylaşılıyor” dedi.

‘FETİH ANLAYIŞI HAKİM KILINMAK İSTENİYOR’

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanları’nın gözaltına alınmasını da değerlendiren Baluken, “Erdoğan bir bütün olarak Kürt halkının iradesini kırmak istiyor. Kürt halkının var olan bütün kazanımlarını ortadan kaldırmak istiyor. Kürt illerinde sömürgeci ve yeni bir fetih anlayışını hakim kılmak istiyor. Şu anda belediyelerimize yönelik yapılan bu operasyonlarda herhangi bir hukuki gerekçe aramaya gerek yok” ifadelerini kullandı.

Hükümetin daha fazla saldırıyla sonuç almaya çalıştığına da dikkat çeken HDP Grup Başkanvekili, “Eğer teröre destek anlamında operasyon yapılacaksa belediye başkanları alınacaksa herhalde İstanbul, Ankara, Bursa, Antep başta olmak üzere bu terör yapılanmalarıyla ilişkide olan belediyelerden bu işe başlaması gerekiyordu” dedi.

‘AKP’NİN SONUNU HEP BERABER GÖRECEĞİZ’

AKP iktidarının yarattığı korku iklimi sayesinde ayakta durduğunu vurgulayan Baluken, “Son dönemde planlanan siyasi hamle ile birlikte biz kesinlikle Erdoğan'ın bu korku imparatorluğunun dağılacağını düşünüyoruz. Erdoğan'ın korku imparatorluğu dağıldığı durumda, AKP'nin siyasi sonuyla neticelenecek bir süreci hep beraber göreceğiz” diye konuştu. (DİHA)

 

ÖNCEKİ HABER

Berkin için ıslık çalan avukata 10 ay hapis

SONRAKİ HABER

Sudan'da 3 Haziran katliamıyla ilgili komisyon kurulacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa