21 Mayıs 2012 13:51

Köylüler HES'çi şirketin tehditlerine boyun eğmiyor

Dersim’nin Nazımiye ilçesi ile Elazığ’ın Karakoçan ilçesi sınırında yapımı devam eden Pembelik Barajına karşı direnen köylüler, barajı yapan şirket yetkilileri tarafından tehdit edildikleri gerekçesiyle yürüyüş ve basın açıklaması gerçekleştirdi.Şantiye önünde yapılan açık

Köylüler HES'çi şirketin tehditlerine boyun eğmiyor

Paylaş
Kemal Özer

Şantiye önünde yapılan açıklamanın ardından gruptan bazı şahısların Limak Şirketine ait bir aracı taşlaması üzerine güvenlik güçleri havaya ateş açtı.

Tehdit edildiklerini söyleyen köylülere destek amacıyla Nazımiye ilçesine bağlı Aşağıdoluca köyünde bir araya gelen kalabalık bir grup, buradan alkış ve sloganlar eşliğinde şantiye önüne kadar yürüdü.
Şantiye önünde düzenlenen açıklamada konuşan Ali Mükan, köylülerin, Limak Şirket Koordinatörü tarafından tehdit edildiğini söyledi.

Mükan, “Geçtiğimiz günlerde köylüler, Limak Şirket Koordinatörü Adil İlhan tarafından tehdit edilmiştir. Adil İlhan; “Geçmişte köylerinizi yaktılar ama sizler bundan ders alıp adam olmadınız. Bu sefer ben yakarsam köylerinizle birlikte sizi de diri diri yakacağım ki bu memleket rahat bir nefes alsın” ifadeleriyle devletin de kâr hırsı ile hareket eden şirketlerin de zihniyetini bir kez daha gözler önüne sermiştir” dedi.

Köylülerin baraj istememesi üzerine şirket yetkililerinin zorba yöntemlere başvurduğunu belirten Mükan, “Uzun süreden beridir köylülerimizin sürdürmüş olduğu ısrarlı mücadeleler karşısında her türden zorbalığı devreye sokan talancı Limak Şirketini ve onun paralı askerlerini buradan uyarıyoruz. Devletin ikinci 38 politikası olarak devreye koyduğu barajlarla, bizleri yok etme hedefinde olabilirsiniz. Ancak bizler dün olduğu gibi bugün de saldırılarınıza boyun eğmeyeceğimizi yineliyoruz. Doğamıza, kültürümüze, tarihimize sahip çıkarak örgütlü mücadelemizle saldırılarınızı boşa düşüreceğiz” diye konuştu.
Mükan’ın açıklamasının ardından dönüş yoluna geçen gruptan bazıları şirkete ait iş makinelerini taşlayınca güvenlik güçleri havaya uyarı ateşi açtı.

Şirket yetkililerinin talimatıyla dövüldüğünü ileri süren Karakoçan ilçesine bağlı Pamuklu Köyü sakini Binali Demir de açıklamaya katıldı.

Demir, daha önce baraj şantiyesinde çalıştığını belirterek, “18 Nisanda şirket koordinatörü Adil İlhan gelmişti. Beni toplantı odasına çağırdı. Ben içeri girerken ‘Sen terörist misin? 40 adam tutar köyleri yakarım seni de buraya diri diri gömerim. Burası Alevi köyüdür. Onların ölmesi gerekiyor’ şeklinde hakaretlerde bulundu. Ondan sonra terk edip gitti. İki hafta sonra beni işten attılar. Ben de adam hakkında suç duyurusunda bulundum. 16 Mayısta haber Sabah gazetesinde yayımlandı. Aynı gün ben davar otarmaya götürmüştüm arkam dönükken arkadan vurup beni bayılttılar ve öldü diye bıraktılar. Koordinatör Adil İlhan’dan şüpheleniyorum” dedi.

Aşağı Doluca köylülerinden Süleyman Taşkıran da baraj nedeniyle köylerinin etrafının tel örgüyle çevrildiğini ve göçe zorlandıklarını söyledi. (Dersim/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Zehirsiz şenlik

SONRAKİ HABER

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun'dan tehlikeli açıklar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa