29 Ekim 2016 07:33

Hillary Clinton soruşturması yeniden açıldı

FBI Başkanı James Comey, Hillary Clinton yönelik soruşturmanın 'yeniden açıldığını' duyurdu.

Paylaş

BBC Türkçe’nin haberine göre FBI Başkanı James Comey, ABD'nin Demokrat başkan adayı Hillary Clinton yönelik soruşturma dosyasını ilgilendirecek yeni yazışmalara ulaştıklarını ve soruşturmanın 'yeniden açıldığını' duyurdu.

FBI, ABD'nin Demokrat başkan adayı Hillary Clinton'ın, Dışişleri Bakanı olduğu dönemde kişisel e-posta hesabı üzerinden devlete ait gizli bilgiler içeren yazışmalar yaptığını bildirmişti.

FBI Başkanı James Comey, "soruşturmayla ilgisi olduğu düşünülen ama soruşturmadan bağımsız başka bir davayla ilgili" yeni yazışmalar bulduklarını belirtti.

Cuma günü duyurulan bu son dalgadaki e-postalar, Clinton'ın baş yardımcısı Huma Abedin'in boşandığı eşi, eski Temsilciler Meclisi Üyesi Anthony Weiner'a yönelik ayrı bir soruşturma sırasında ortaya çıktı.

Huma Abedin ve Anthony Weiner'a ait elektronik cihazlar, FBI tarafından, Anthony Weiner'ın North Carolina'da 15 yaşındaki bir kız çocuğuna cinsel içerikli e-postalar gönderdiği iddiası üzerine açılan soruşturma sırasında ele geçirilmişti.

Clinton'ın soruşturmasını etkileyebileceği düşünülen ve bu cihazlarda bulunan yazışmaların "devlete ait gizli bilgiler içerip içermediği" kontrol edilecek.

'HENÜZ YAZIŞMALARIN KAYDA DEĞER OLUP OLMADIĞINI BİLMİYORUZ'

FBI Başkanı James Comey, daha önce Clinton'un "aşırı dikkatsizce" hareket ettiğini ve yargılanacak bir durum olmadığına inandığını söylemişti.

FBI Başkanı James Comey, daha önce de Clinton'ı e-postasında bulunan devlete ait gizli bilgiler sebebiyle eleştirmişti.

Comey, başkan adayının yasaları ihlal etmiş olabileceğini fakat bunu kasıtlı yaptığını düşünmediğini ifade etmişti.

ABD Kongresi'ne hitaben yazdığı mektupta FBI Başkanı, "henüz yazışmaların kayda değer olup olmadığını bilemediklerini ve bu ek çalışmanın ne kadar süreceğini öngöremediğini" söyledi.

ABD başkanlık seçimlerinin Demokrat adayı Hillary Clinton'a yönelik bu sürpriz gelişme, seçimlere 11 gün kala geldi.

CLİNTON DESTEKÇİLERİNİN 'GÜVENİNİ KAYBEDİYOR' ENDİŞESİ

Real Clear Politics'in anketlerine göre, Hillary Clinton, Cumhuriyetçi rakibi Donald Trump'tan beş puan önde.

Ancak yazışmaların açığa çıkarılmasıyla "Hillary Clinton'ın destekçileriyle olan güven ilişkisinin hasar gördüğü" söyleniyor.

Donald Trump da, New Hampshire eyaletinin Manchester kentinde yaptığı bir seçim mitinginde, Clinton için "ABD'nin güvenliğini tehlikeye sokan, suç oluşturan ve yasadışı davranışı hakkındaki dava yeniden açıldı" dedi.
New Hampshire mitingindeki kalabalığa seslenen Cumhuriyetçi aday Donald Trump, yeniden soruşturma açılan rakibi Hillary Clinton'a yüklenmekte gecikmedi.

Trump, "Hillary Clinton'ın yolsuzluğu daha önce hiç görmediğimiz düzeyde. Onun, sabıkalı planlarını Oval Ofis'e sokmasına izin vermemeliyiz" diye konuştu.

Trump'ın sözcülerinden Kellyanne Conway da, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, "Kampanyamız için güzel bir gün, şimdi daha da iyi oldu" dedi.

ABD'de Cumhuriyetçi Parti'nin en üst düzey seçilmiş yetkilisi Temsilciler Meclisi Başkanı Paul Ryan ise, kararı 'vadesi çoktan geçmiş" olarak tanımladı.

Ryan, "Bir kez daha, Hillary Clinton'ın kendinden başka suçlayabileceği biri yok" dedi ve şöyle devam etti: "Ülkenin en önemli gizli bilgilerinden bazıları için ona güvenilmişti ve o dikkatsizce devlete ait çok gizli bilgileri kötü yönetti."

CLİNTON'IN KİŞİSEL HESABINDA 100'DEN FAZLA GİZLİ BELGE

FBI, Clinton'un kişisel hesabı üzerinden yaptığı yazışmalarda 100'den fazla gizli belge bulduğunu söylemişti.

Clinton ise yanlış bir şey yapmadığını ve kişisel e-posta hesabından gizli hiçbir belgeyi göndermediğini savunuyor.

FBI ajanları, Temmuz ayında Clinton'u e-posta kullanım alışkanlıklarıyla ilgili olarak 3 saatten uzun süre sorgulamıştı.

Cumhuriyetçiler, FBI'ın Clinton'un yargılanmaması yönündeki hükmünü eleştirmiş ve bunun 'Clinton'un yasaların üstünde olduğunu gösterdiğini' söylemişlerdi. (DIŞ HABERLER)
 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Obama'nın özel temsilcisi McGurk'ten Türkiye açıklaması

SONRAKİ HABER

Gaziemir Belediyesinin sendikalı işçileri işten çıkarması protesto edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa