29 Ekim 2016 04:26

Meslek lisesi memleketin resmi!

Menemen Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nin hemen yakınlarındaki bir büfede döner fiyatları 2.5 lira. Okul kantinindeki rakam ise 4.5 lira.

Paylaş

Turan KARA
İzmir

Menemen Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri her gün aç kalıyor. Neden mi? Okul kantini hem pahalı hem de satılan yiyecekler öğrencilere yetmiyor. Öyle ki ayranla birlikte 4.5 liraya satılan dürüm okulun lüks yiyeceği olmuş durumda. Harçlığı yetmeyen öğrenciler ya paralarını birleştirerek dürüm alıyor ya da evden bir şeyler getiriyor. Üstelik kantinde satılan yiyecekler de öğrencilere yetmiyor. Daha önce çözümü dışarıdan yiyecek almakta bulan öğrenciler, bir haftadır okuldan çıkışlarına da izin verilmediği için daha da mağdur oldu. 

BİR DÜRÜM ALIP PAYLAŞIYORUZ

Dışarı çıkamadıkları için okul kantinine mahkum edildiklerini söyleyen öğrenciler, kantinin hem sağlıksız hem de pahalı olduğunu dile getiriyor. Kantinde satılan yiyeceklerin, 1500’e yaklaşan okul mevcuduna yetmediğini, yemeğin kalitesiz olduğunu dile getiren öğrencilere idarenin yanıtı ise, “Bakanlığa şikayet edebilirsiniz” olmuş. 
Öğrenciler, herkese yetse bile pahalı geldiği için pek çok öğrencinin her gün yemek yiyemediğini dile getirerek, “Çoğu arkadaşımız günde 2 lira ile okula geliyor. Kantine giriyor ve arkadaşlarından bir lira toplayarak yemek alıyor. Ya da 2 kişi bir dürüm alıp paylaşıyoruz. Okulun yanında bulunan markette 40 kuruş olan su burada 75 kuruş, kek markette 25 kuruş, burada 75. Dışarı çıkabilsek daha iyi beslenme fırsatımız oluyor” diye anlatıyorlar. Kimi öğrenciler ise marketten bisküvi ve meşrubat alarak grup olarak yemek yediklerini anlatıyor.

ÖĞRENCİLER HER GÜN YEMEK YİYEMİYOR

Bir öğrenci, “Kapıların kapatıldığı gün her şeyden çok çok yapmışlar ama gene de yetmedi. Yani biz bazı arkadaşlar para toplayıp yemeğimizi zar zor yedik. Bazı arkadaşlar okula ekmek arası getirdi, onları paylaşıp yedik” diyor. Öğretmenlerinin de durumdan rahatsızlık duyduğunu söyleyerek şöyle devam ediyor: “Bir öğretmen, ‘Bugün yine çocuklardan bazıları aç kaldı. Çocuklar kantine geliyor, tanıdıklardan yemek istiyorlar ve ben bundan çok rahatsız oluyorum. Bazen çocuklar aralarında, ‘Bende şu kadar var sende kaç lira var birleştirip yemek alalım’ diye konuşuyor.” 

YEMEKHANE BİR HAFTALIK PEŞİN İSTİYOR

Okul idaresi ise öğlen arası çıkış yapılmamasını valilikten gelen karara bağlıyor. Valilikten gelen yazıda, “15 Temmuz sonrası istenmeyen olayların önlenmesi ve güvenliğin sağlanması için” öğlen arası okuldan çıkış yapılmaması isteniyor.
Öğrenciler okulda yemekhane olduğunu ama oranın da pahalı ve 1 haftalık parayı peşin istediği için rağbet görmediğini, atıl vaziyette durduğunu söylüyor.
Okulun bulunduğu Menemen’de ağırlıklı olarak demir çelik işçileri, Aliağa organize işçileri ve göçle gelmek zorunda kalmış yoksul Kürtler yaşıyor. 

ÖNCEKİ HABER

Gülen Taranç: Türkiye sineması kadın düşmanı

SONRAKİ HABER

Orhan Aydın'a "Cumhurbaşkanına hakaret" suçlamasıyla 11 ay 20 gün hapis cezası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa