28 Ekim 2016 16:08

Temiz Hava Platformu’ndan asit uyarısı

Temiz Hava Hakkı Platfomu: Halk acilen bilgilendirilmeli ve önlem alınmalıdır.

Paylaş

Temiz Hava Hakkı Platformu Musul'da IŞİD'in yaktığı sülfür stoklarından kaynaklanan hava kirliliğinin Türkiye'ye doğru hızla ilerlediği uyarısını yaparak halkın acilen uyarılmasını istedi. NASA’nın 24 Ekim’deki uydu görüntülerinden bölgedeki SO2 yoğunluğuna ve bu zehirli gaz bulutlarının Türkiye’ye kadar geldiğine dikkat çekildiğini belirten Platform, rüzgarla beraber çok hızlı yayılan SO2 yağmurla tepkimeye girerek sülfirik asit oluşturabileceği ve bu asidik yağmurun güneydoğu bölgesine yağabileceğini dile getirdi.

Mardin’de yapılan gözlemlerin sonuçlarının endişe verici olduğunu belirten Platform, ilgili kamu kurumlarından taleplerini ve bu kirlilikten etkilenmesi muhtemel olan kişiler için önerilerini açıkladı. Öneriler şöyle sıralandı:

- Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı konuya ilişkin acilen ortak bir çalışma yürütmeli ve acil müdahale planlarını yürürlüğe koymalıdır.

- İlgili bakanlıklar tabip odaları ve uzmanlık dernekleri temsilcileri ile bir araya gelerek kriz masası oluşturulmalıdır.

- Etkilenen/etkilenmesi beklenen halk derhal riskin ne olduğuna ve nasıl önlemlerin alınması gerektiğine ilişkin en etkili ve hızlı yollarla anlık olarak bilgilendirilmelidir. (yerel iletişim kanalları, anons vb.)

- Ölçüm cihazları ile ilgili teknik arıza giderilmeli, maruz kalınan kirliliğin ölçümlenmesi ve gerekli tedbirlerin alınabilmesi için derhal ölçüm cihazları devreye alınmalı ve ölçümler daha da güçlendirilmelidir.

- Ölçüm sonuçları bölge halkı ile etkili yollarla ve anlık olarak paylaşılmalıdır.

- Bölgede bulunan illerimizde İl Hıfzısıhha Kurulları toplanmalıdır. Beklenen SO2, NOx, PM ve ozon kirliliği limitleri aşıldığında, yönetmeliklerde belirlenen uyarı önlemleri acilen hayata geçirilmelidir. (okulların ve işyerlerinin tatil edilmesi vb.)

- Risk grupları olan yaşlılar, bebekler ve kronik hastalığı olanlar hava kirliliğin yoğun olduğu zaman diliminde dikkatli olmalı ve açık havaya çıkmamalar.

- Asit yağmurlarından korunmak için, yağmur sularının cilde temasını önleyecek giysiler giyilmeli, yağmur sularının insani tüketim amaçlı kullanılmaması gerektiği konusunda bölge halkı bilgilendirilmeli. Bu süre içinde bölge halkı yağmur sularını içme, yemek pişirme ve hijyen amaçlı kullanmamalı. İlgili kamu kurumları tarafından içme suyuna karışması muhtemel olasılığı göz önünde bulundurularak içme suyu kirlilik kontrolü düzenli yapılmalı ve sonuçları paylaşılmalıdır.

- Temiz hava solumak en temel insan hakkıdır. Acil durumlar da dahil, temiz hava tüm insanlar için sağlanmalıdır. (HABER MERKEZİ)

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Türk Metal İzmir’de yeniden yapılanıyor

SONRAKİ HABER

Beyoğlu'da metruk bir bina çöktü, sokak trafiğe kapatıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...