28 Ekim 2016 15:07

Demirtaş: Belediyeyi seçimle alamayacaklarını biliyorlar

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eş başkanlarının gözaltına alınmasına Diyarbakır’da tepki gösterdi.

Paylaş

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eş başkanlarının gözaltına alınmasına Diyarbakır’da tepki gösterdi. Demirtaş, “90’larda ne telefon vardı ne internet. Mahalle mahalle örgütleneceğiz” dedi. Demirtaş, "Belediyeleri seçimle alamayacaklarını iyi biliyorlar. Bu defterin kendileri için kapandığını biliyorlar. Çünkü her türlü yöntemi denediler. Onurumuzu almak istiyorlar, biz buna karşıyız" ifadesini kullandı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak’ın gözaltına alınması ve belediyenin polis tarafından ablukaya alınmasına tepkiler devam ediyor. DBP merkez Bağlar İlçe Örgütü önünde bir araya gelen binler gözaltıları ve baskıları protesto etti.

DTK Eş Başkanı Leyla Güven, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, DBP Eş Genel Başkanları Sebahat Tuncel ve Kamuran Yüksek, HDP milletvekilleriyle birlikte binlerce kişi “Belediyeler halkındır halkın kalacak” sloganı attı.

Halka ilk olarak seslenen Sebahat Tuncel, "Kürt halkının kazanımlarına yönelik Hükümetin başlattığı politikaya karşı kesintisiz mücadele edeceklerini" söyledi. Selahattin Demirtaş ise, ilk defa hukuksuzlukla karşı karşıya olmadıklarına dikkat çekerek, “Türkiye Cumhuriyeti hükümetleri geçmiş hükümetlerin tamamında bir gayrimeşruluk bu halk için reva görülüyor. Ankara’da oturuyor ‘Musul’u halk yönetsin’ diyorlar. Mevzu burası olunca, Cizre olunca, Şırnak olunca buradaki halkın kendini yönetmek isteyişine karşı hukuksuzluk uyguluyor” diye konuştu.

'YALANLARINA ALIŞTIK'

Hükümete yakın basının ‘HDP Diyarbakır’da bitti’ haberlerine de tepki gösteren Demirtaş şunları söyledi: “Suçları varsa adil yargılama olsun. Biz çekinmiyoruz. Sadece siz değil biz de onları yargılarız. Ama iftira atarak, komplo kurarak asla gerçekleştirmediği şeyi komployla iftirayla tutuklamayla ele geçirmeyi doğru bulmayız, buna karşı elimizde ne güç varsa sonuna kadar direniriz. Bunu protesto etmek yasaktır diyecekler. Protesto edenlere barikat kuracaklar akşam da alçak havuz medyasında ‘HDP Diyarbakır’da bitti’ diyecekler. Bunların yalanlarına alıştık. Fakat bunlara halen inananlar var. Sen Saray’daki zat sen başta olmak üzere. İş adamları, dışarıdan da adam getirebilirsin. Eşit adil koşullarda siz de Diyarbakır meydanına çıkın biz de çıkalım. El mi yaman bey mi yaman görelim. Cesaretiniz varsa çıkalım. Burada yürüme cesaretiniz var mı? Yürüyecek yüzleri yok. Halk meydanlara çıkmasın diye faşizmi en üst noktaya taşırıyor. Her bir arkadaşımız partinin yetkilisi sorumlusu gibi davransın. Mahalle mahalle örgütleneceğiz. Bu faşizme boyun eğmeyeceğimizi göstereceğiz. Ellerinde zor ve baskı araçları dışında hiçbir şey yok.

‘İNTERNET KESİNTİSİ SUÇ’

Bölge’deki internet kesintisiyle halkın mağdur edildiğini de belirten Demirtaş, “Acil hastalar sistem yok diye ilaç alamıyor. Türk Telekom ve özel şirketler sizin yaptığınız suçtur” dedi. İnternet kesintisi için halka çağrı da bulunan Demirtaş, “Gidin dava açın şikayetçi olun. Acil hastalar sırf HDP’nin sesi duyulmasın diye mağdursunuz. Bunun sorumluluğu Sağlık Bakanlığındadır” dedi.

Diyarbakır halkına da çağrıda bulunan Demirtaş, “Biz ’90’lardan beri bu şekilde çalışıyoruz. Ne telefon vardı ne başka bir şey. Engelleyemeyecekler. Ancak interneti, sosyal medyayı engelleyebilirler. Herkes genel başkandır. Herkes parti yöneticisidir. Zulme savaşa karşı ayaktayız diyeceğiz ve halkı örgütleme çalışması yürüteceğiz” dedi. Kitle dağıldığı sırada polis iki genci gözaltına aldı. (DİYARBAKIR)

full hd porno
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Meteoroloji: Asit yağmuru riski yok

SONRAKİ HABER

Diyarbakır'daki Fillo Lojistik işçileri yasaklanan eylemini İstanbul'a taşıdı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...