28 Ekim 2016 14:28

Dink cinayeti ve 10 Ekim’in ortak ismi Meclis gündeminde

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, eski İstihbarat Daire Başkanı Engin Dinç’i, Başbakan Binali Yıldırım’a sordu.

Paylaş

CHP Milletvekili  Sezgin Tanrıkulu, Hrant Dink davasında sanık olan ve 10 Ekim Katliamı’nda da 2 gün geç gönderilen istihbaratta imzası bulunan eski İstihbarat Daire Başkanı Engin Dinç’i, Başbakan Binali Yıldırım’a sordu. Tanrıkulu, “Hrant Dink Suikastinde istihbarat paylaşmamakla suçlanan ve 10 Ekim 2015 katliamı öncesinde gelen istihbaratı geç paylaşan Emniyet İstihbarat Daire Başkanı hakkında soruşturma başlatılmış mıdır?” dedi. Dinç, emniyette yaşanan son görev değişikliğinde, İstihbarat Daire Başkanlığı görevinden Eskişehir İl Emniyet Müdürlüğü’ne kaydırılmıştı.  

Engin Dinç’in, Hrant Dink davasında “istihbarat paylaşmamak”la suçlandığını hatırlatan Tanrıkulu, Dinç’in karşılarına 10 Ekim Katliamı’nda “istihbarat zafiyeti” iddiasıyla çıktığını ifade etti.

Tanrıkulu önergesinde, Hrant Dink Suikastinde, istihbarat zafiyeti yaptığı gerekçesiyle yargılanan kamu görevlileri arasında yer alan Emniyet İstihbarat Daire Başkanının 10 Ekim 2015 Katliamı’nda da yer almasının tesadüf olup olmadığının da açıklanmasını istedi.
Tanrıkulu,  eski İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın Meclis Plan Bütçe Komisyonu’nda Engin Dinç hakkındaki  “Şu ana kadar yaptığımız değerlendirmede, meselenin ihmal edilen tarafını görseydik orada olmazdı” sözlerini de hatırlatarak, “Bu söz halen geçerli midir ve 10 Ekim 2015 Katliamı’nda istihbarat zafiyeti yapıldığı kuşkusu ile kamu davası açılacak mıdır?” diye sordu. (AnkaraEVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Soylu’dan ‘farklı güvenlik konsepti' açıklaması

SONRAKİ HABER

AYM, propaganda ile suçlanan sağır gencin itirazını reddetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa