28 Ekim 2016 14:00

Bakanlara göre çocuk işçi haberi Türkiye'ye sabotaj!

Bakanlar Müezzinoğlu ve Zeybekci, BBC'nin çocuk işçi haberini art niyetli buldu. Müezzinoğlu, ülkedeki çocuk işçilerin varlığını ise kabul etti.

Paylaş

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, BBC’nin Türkiye’de bazı tekstil fabrikalarında Suriyeli çocuk işçi çalıştırıldığı yönündeki haberleri ‘art niyetli’ olarak değerlendirdi. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de, bu araştırmanın iyi niyetli olmadığını iddia etti ve “Türkiye'ye sabotaj var” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Antalya’da patronlar, sendika ve kitle örgütleriyle bir araya geldi. Akra Barut Hoteldeki toplantıda, BBC’nin Türkiye’de, dünyaca ünlü giyim markalarına üretim yapan tekstil fabrikalarında Suriyeli çocuk işçi çalıştırıldığı yönündeki haberine yanıt veren Bakan Müezzinoğlu, BBC’nin yaptığı haberi, habercilik etiği anlamında doğru bulmadığını söyledi. Çocuk işçi veya çocuk çalışan diye bir haber yapsa anlayabileceğini belirten Bakan Müezzinoğlu, “Ama ‘Suriyeli çocuklar, işte güneydoğulu çocuklar, şuralı çocuklar’ diye bir haberin kesinlikle art niyetli olduğu kanaatindeyim” dedi.
BBC’nin “3 milyon Suriyeli mağdur ve mazlum insana Türkiye’nin ev sahipliği yapmasını” haber yapması gerektiğini söyleyen Müezzinoğlu, “BBC ile irtibat kurmak ve bu adreslerin nereler olduğunu öğrenmek istedik, ancak adreslerle ilgili bilgi verilmedi” dedi.

Etik anlamda baktığımızda Türkiye’de neticede çocuk çalışanlar var” diyen Müezzinoğlu şöyle devam etti: “Bakanlığımız çocuk çalışanlarla ilgili veya çocukların çalışmalarıyla yoğun bir eylem planı var. Onunla ilgili haber yapsa anlarım. Ama özellikle burada iddia ettiği bazı dünya markası firmaların üretimlerinin de burada yapılıyor denildiğinde, bu dünya markası ürünlerin Türkiye’de üretildiği bu noktaları dünya markalarının bu anlamda kontrolörlüğünü yapan firma da diyor ki bizim üretim yaptırdığımız yerlerde çocuk işçi çalıştıranları biz tespit etmedik. Yani yine uluslararası bir boyutla da buradan da bir yalanlama geliyor.”

'İYİ NİYETLİ DEĞİL'

BBC araştırmacı gazetecilik programı Panorama tarafından Suriyeli mültecilerin çalışma koşullarıyla ilgili yapılan araştırma sonuçlarıyla ilgili sorulan bir soruyu da yanıtlayan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de, bu araştırmanın iyi niyetli olmadığını iddia etti ve “Türkiye'ye sabotaj var” dedi. (İŞÇİ SENDİKA SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Şimşek: Türkiye’yi İslami finans merkezi haline getireceğiz

SONRAKİ HABER

Eğitim Sen, Ceren Damar için adalet istedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...