28 Ekim 2016 13:27

CHP'li Tanrıkulu: Gözaltılar derin izler bırakmıştır

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı'nın gözaltına alınmasını eleştirdi.

Paylaş

CHP Diyarbakır İl Başkan Yardımcısı Şerif Doğru'nun yaşamını yitiren kızı Evrim Doğru'nun taziyesine katılmak üzere Diyarbakır'a gelen CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, ziyaret ettiği il başkanlığında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı'nın gözaltına alınmasını değerlendiren Tanrıkulu, seçilmiş başkanların gözaltına alınmasının demokraside kabul edilemeyeceğini, gözaltına alınma biçimlerinin de hukuka aykırı olduğunu söyledi.

'MÜZAKERE YAPILABİLİCEK SON KUŞAĞIN TEMSİLCİLERİYDİ'

Kışanak ve Anlı'nın uzun yıllardır demokratik siyasetin içerisinde şiddetin karşısında durduklarını söyleyen CHP Milletvekili Tanrıkulu “Gültan Kışanak ve Fırat Anlı kendi deyimiyle müzakere yapılabilecek son kuşağın temsilcileriydi. Fakat öyle anlaşılıyor ki, hükümet Türkiye'nin Kürt meselesini demokratik zeminde siyaset yapanlarla, demokratik siyaseti esas alarak yapmak istemiyor. En son 2009 Nisan ayında da benzer operasyonlarla Belediye meclis üyeleri, demokratik alanda siyaset yapan siyasetçiler gözaltına alınmışlardı. Bu gözaltına alınış biçimleri 7 yıl sonra daha ağır olmuştur. 2009'da bu gözaltına alınış biçimlerinin yanlış olduğunu ve bedelinin Türkiye bakımından ağır olacağını ifade etmiştik. Nitekim gözaltına alınış biçimleri, ellerine vurulan kelepçe, bu toplumun vicdanını derinden yaralamıştı” dedi.

‘HADDİNİ BİLDİRME OPERASYONU GİBİ GÖRÜNÜYOR'

CHP'li Tanrıkulu, 3 gündür bütün bölgede internet erişiminin engellendiğini de belirterek, “Yani internet sadece iletişim aracı değil, aynı zamanda günlük yaşamımızın bir parçası. Hastaneler, adliyeler çalışmıyor, bütün hayat bütün bölgede sekteye uğratılmış durumda. Bölgede uygulanan bir hukuksuzluk var, gözden çıkarılmış adeta” ifadelerini kullandı.

Tanrıkulu, gözaltı operasyonunda sıranın HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a geldiği yönündeki söylentilere ilişkin ise “Şimdi bir kentin 400 bin oyunu almış Belediye başkanları gözaltına. Suç işler işlemez ayrı mesel ama, neticede davet edersiniz, gözaltında niye alırsınız. Kaçmış mı, delileri mi karartmış böyle bir iddia yok. Adeta yani bir güç gösterisi, bir haddini bildirme operasyonu gibi görünüyor. Umarım daha genişlemez. Bakın yani insanlar sokağa çıkmadı deniliyor. İşte 'gördünüz mü arkalarında kimse yok' deniliyor. Bu sokağa çıktı, çıkmadı meselesi değil arkadaşlar, bunun toplumuzda hafızamızda bıraktığı izler önemlidir. Yani Belediye önünde yüz binler olmayabilir ama, ben biliyorum ki yüz binlerce insanın hafızasında, yüreğinde bu gözaltı işlemi sadece Diyarbakır'da değil, bütün Türkiye'de ve nerdeyse Kürtlerin yaşadığı bütün cofrafyada bütün dünyada derin izler bırakmıştır” değerlendirmesinde bulundu. (DHA)

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Asit yağmurlarının zararı canlılarla sınırlı değil

SONRAKİ HABER

Suudi Arabistan'da tiyatro sanatçılarına sahnede saldırı: 3 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa