28 Ekim 2016 17:07

Altıok’tan FM TV hakkında suç duyurusu

CHP Genel Başkan Yardımcısı şeriat çağrıları yapan FM TV’yi Meclis gündemine taşıdı.

Paylaş

CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok, Türksat’tan yayın yapan FM TV adlı televizyon kanalının 11 ve 18 Ekim  2016 tarihlerinde yayınlanan “Mektubattan İnciler” programında yaşları 4 ile 6 arasında değişen çocuklara ezberlettirilen metinler üzerinden şeriat çağrıları yaptırıldığını belirterek konuyu Meclis gündemine taşıdı.

Aynı zamanda televizyon yetkilileri ve program yapımcısı hakkında TCK 216. Maddesinde yer alan; halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmekten suç duyurusunda bulunan Altıok, 6112 sayılı Yasa’nın 8. Maddesinde yer alan “…Atatürk ilke ve inkılaplarına aykırı olamaz”, “Irk, dil, din, cinsiyet, sınıf, bölge ve mezhep farkı gözeterek toplumu kin ve düşmanlığa tahrik edemez veya toplumda nefret duyguları oluşturamaz” ve “Yayınlar, çocuklara istismar içeremez” şeklindeki hükümlere aykırılıktan da RTÜK’e program hakkında başvuruda bulundu.

FM TV’NİN PROGRAMLARI SÜRDÜRMESİ YASAL MIDIR?

Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye sunulan soru önergesinde Altıok: “Çocukların zihinsel, sosyal, duygusal gelişimleri hiçe sayılarak milyonlarca insanın erişebileceği bir biçimde, kendilerine ezberletilen şeriat çağrılarını ifade ettiği görülmüştür. Okul öncesi dönemde olmalarına rağmen okuldan değil hafızlık eğitiminden bahseden çocuklar, henüz 4-6 yaş aralığında olmalarına rağmen Fatih Medreseleri isimli kuruluştan aldıkları eğitimin ardından hafız olacaklarını belirtmişlerdir.” açıklamasını kullanarak şu soruları yöneltti:

- Fatih Medreseleri denilen kurum kime aittir? Bu kurum okul mudur? Kuran kursu mudur? Bu kurumun statüsü nedir? Bu kurum hangi Bakanlığın yetki alanındadır?

- Fatih Medreseleri isimli kurumun kaç şubesi vardır? Bu şubeler denetlenmekte midir?
Buralarda kimler çalışmaktadır? Fatih Medreseleri isimli kurumda 4-6 yaş arasındaki çocuklar nasıl eğitim öğretim görmektedir?

- Fatih Medreseleri’nin kendi sitesinde “Hafızlığını bitirmiş olan talebelerimize Diyanet İşleri Başkanlığından hafızlık diploması alınır. İlkokul diploması da ailesinin takibi ile beraber Halk Eğitim Merkezi’nden alınması sağlanabilir.” ifadeleri yer almaktadır. Türkiye’de örgün eğitim çağındaki çocuklara Halk Eğitim Merkezleri ilkokul diploması vermekte midir? Örgün eğitim çağındaki çocukların bu ve benzeri medreselere devam edip örgün eğitime katılmaması suç değil midir? Bu suçu işleyenler hakkında görevliler gerekli yasal süreci başlatmış mıdır?

- Henüz soyut düşünemeyen, kavram oluşturamayan, hipotez geliştiremeyen, zaman ve mekan ötesi olasılıkları kavrayamayan küçücük çocuklara TV ekranlarında şeriat çağrısı yaptırmak çocuk istismarı değil midir? Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bu suça iştirak edenler hakkında suç duyurusunda bulunmuş mudur?

- FM TV isimli kanalın bu ve benzeri programları TÜRKSAT üzerinden sürdürebilmesi yasal mıdır? Bu kanal hakkında açılmış herhangi bir soruşturma, kesinleşmiş ceza var mıdır? Türkiye’de hakkında en ufak soruşturma dahi açılmamış radyo ve TV kanalları tek kalemde kapatılırken, küçücük çocuklara ekranlarda şeriat çağrıları yaptıran FM TV isimli kanal nasıl yayınlarına devam etmektedir?

NE OLMUŞTU?

FM TV’de yayınlanan programda yaşları 4 ile 6 arasında değişen çocuklar; “Sultanımız, efendi hazretlerimiz buyuruyor ki; Bu vatanı muhafaza etmek isteyen şeriatı muhafaza etsin. Sultanımız, efendi hazretlerimiz buyuruyor ki; her mahalleye bir kız, bir erkek medresesi açın size şeriatı söz veriyorum” ifadelerini ekranda kullanmış, bu görüntüler sosyal medyada yayıldıktan sonra tepkilere neden olmuştu. (MEDYA SERVİSİ)

 

ÖNCEKİ HABER

Dersim’de Kışanak ve Anlı’ya destek

SONRAKİ HABER

Trump grevci işçilere uzlaşın dedi, işçiler yanıt verdi: İşimize karışma!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa