28 Ekim 2016 12:51

Kılıçdaroğlu’ya göre başkanlık bölebilir

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: Başkanlık Türkiye’yi bölebilir

Paylaş

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Başkanlık sistemine ilişkin yapılmak istenen referandumun Türkiye’yi bölünebileceği uyarısında bulundu ve “Türkiye’yi ateşe atmak isteyenler ‘Evet’ oyu kullansın” dedi. Kılıçdaroğlu, “Bizim Erdoğan'la bir sorunumuz yok. Halkın oylarıyla seçilmiştir, tarafsızlığını bozmadığı sürece eleştiri almamıştır” ifadelerini de kullandı.

Habertürk TV canlı yayınına katılan Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin referandumla beraber bölünmesinin söz konusu olabileceğini vurgularken, siyasal yapının tamamen değişeceğini söyledi: “Yarın bir kişi başkan olup, ‘Bu bölgeyi size veriyorum’ dese ne olacak? Biz Türkiye’nin birliğini ve bütünlüğünü düşünüyoruz. Bizim rejim sorunumuz yok. Milli irade diyorsanız da seçim barajını kaldırın. Baraj yüzde 1’e düşürülmeli.”

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la bir sorunları olmadığını da sözlerine ekleyen Kılıçdaroğlu “Halkın oylarıyla seçilmiştir, tarafsızlığını bozmadığı sürece eleştiri almamıştır. Tarafsızlığını bozunca eleştirdik. Sen Anayasa'da yemin ettin. Ettiği yemine sadık kalmaması son derece tehlikeli bir durumdur. Hukuka örnek olması gereken Sayın Cumhurbaşkanı'dır. Bizim muhatabımız Sayın Başbakan. Bizim muhatabımız Başbakan'dır. O nedenle Sayın Cumhurbaşkanı'nın sorumsuzluğu esastır. O makam sadece bir partiyi temsil etmiyor” dedi.

Kılıçdaroğlu, partisinin her koşulda seçime hazır olduğunu kaydederken AKP’nin tek başına iktidarken seçime gitmek istemesini, “Kendi içlerinde de ciddi sorunlar var. FETÖ’cü olan, olmayan var. İçlerindeki ByLockçuları elemek için seçime gitmeyi düşünüyorlar. 550 milletvekili çıkarsalar bile Türkiye’yi yönetemezler. Çünkü yönetme erkini kaybetmişlerdir” ifadeleriyle anlattı. (HABER MERKEZİ)

 

ÖNCEKİ HABER

Muş Valisi de kepenk kapatmayı yasakladı

SONRAKİ HABER

Hrant Dink Vakfı'nın "Kayseri" konferansı gerekçe gösterilmeden yasaklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa