28 Ekim 2016 14:01

Uca ve Bağrıyanık, polislerden şikayetçi olacak

HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca ile İmralı Heyeti üyesi Ceylan Bağrıyanık, saldırgan polislerden şikayetçi olmak için darp raporu aldı.

Paylaş

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın gözaltına alınmasının ardından belediye önünde başlayan protesto eyleminde önceki gün yapılan saldırılarda HDP’li vekiller darbedilmişti. Polislerin cop, kalkan ve tazyikli suyla saldırdığı sırada İmralı Heyeti’nde bulunan KJA üyesi Ceylan Bağrıyanık polisler tarafından metrelerce yerde sürüklenirken, HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca ise, polisler tarafından kalkan ve coplarla darbedildi. Darp raporu alan Uca ve Bağrıyanık, saldırgan polisler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacak.

Konuya dair konuşan Feleknas Uca, belediye önünde yaptıkları eylemin tüm ablukaya ve saldırılara karşın devam ettiğini söyledi. Devletin TOMA ve polislerle yolları kapattığını ve halkın bir araya gelmesine tahammül edemediğini kaydeden Uca, “Biz bu saldırıların önünü kapatmak istiyoruz fakat devlet izin vermiyor. Dün devlet bütün hazırlıklar içerisinde geldi. Polisler bizi özel olarak hedef gösterdi ve nişan aldı. Bizi hedef göstererek provokasyon yapmak istediler. Polislerin sorumlusu buradaydı. Ardından TOMA’lar çalıştı. Biz TOMA’ların önüne geçtik buna izin vermemek için, sorumlu polisler gelip bizim önümüzü tutup saldırdılar. En az 10 defa bize saldırdılar. Polis Kürt kadınlarını sokakta darp etti. Yerlerde sürüklediler” diye konuştu.

“AKP’nin kadınlara yaklaşımı ortada” diyen Uca, saldırıda coplarla darbedildiğini ve yerlerde sürüklendiğini söyledi. Uca, “Fakat bunu iyi bilsinler ki hepsi bizim üzerimize saldırsalar bile bir fotoğraf ortaya çıktı. Bir kadın gözaltına alınıyordu biz önüne geçtik ve izin vermedik" dedi. Saldırya ilişkin tüm fotoğrafları topladıklarını, kadınlara yönelik saldırının hesabını soracaklarını ve mücadelelerini büyütecekleri mesajı veren Uca, “Bize bu saldırıyı yapanların evlerinde de kadınlara nasıl yaklaştığı ortadadır. Bugün bize bunu yapan yarın eşlerine çocuklarına kız kardeşlerine de bunları yaparlar. Bu yüzden bizim gözlerimize bakamıyorlar. Gözlerimize bakmaktan korkuyorlar. Kadınların önünü kapatmak istiyorlar. Devlet korkmuyorsa araçlarından çıksınlar, coplarla, gazla, tazyikli su ile saldırmasınlar çıksınlar gelsinler içimize. Bizimle siyaset yapamazlar çünkü kadınlardan korkuyorlar” diye konuştu.

Egemenlerin kadının mücadelesinden korktuğunu ifade eden Uca, “Burada kadınlar öncülüğünde bir direniş yaşandı. Bu devlete büyük bir cevap verildi. Kadınların mücadelesi ile kadın özgür olur herkes özgürleşir. Kadınların mücadelesinden çok korkuyorlar ki bugün KJA da bir arama yapıldı. Bu bir mesajdır. Diyorlar siz ne kadar kendinizi örgütlerseniz biz o kadar size saldırırız. Biz silahsız sokaklarda dolaşıyoruz ve mücadele ediyoruz. Erkek zihniyetine göre kadın kendini örgütlemesin, kadın evde kalsın ve hiç bir şey yapmasın. Ama bugün kadınlar sokaklarda mücadele ediyor. Biz her zaman alanlarda olacağız. Özgürlük bayrağını sokaklarda taşıyacağız. Kadının rengi bu toplumu değiştirir ve kadının rengi bu şiddetli toplumu da değiştirir. Biz her zaman buradayız ve mücadelemize devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Sağlık durumuna ilişkinde bilgi veren Uca, kol, kaburga ve belinde cop darbelerinden dolayı ezikler bulunduğunu, bütün vücudunda bundan kaynaklı ağrı olduğunu söyledi. Uca, sağlık durumuna ilişkin rapor aldıklarını ve savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi. (DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Yeni zirve: Dolar, 3.1255 lirayı gördü

SONRAKİ HABER

Dersim'de askeri aracın ezdiği 21 yaşındaki genç hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa