27 Ekim 2016 22:09

Sağlık Bakanlığı, İTO'ya kayyım atamak istiyor!

İTO yönetiminin görevine son verilmesi için açılan davaya ‘Bu, yönetime kayyım atamak anlamına gelir’ sözleriyle tepki gösterildi.

Paylaş

Sağlık Bakanlığının, 1 Eylül Barış Mitingine katılım çağrısı yaptığı gerekçesiyle İstanbul Tabip Odası (İTO) Başkanı Prof. Dr. Selçuk Erez ve İTO yönetiminin görevine son verilmesi istemiyle açtığı davaya tepkiler sürüyor. İTO üyeleri bugün konuyla ilgili basın toplantısı düzenledi. Toplantıda binlerce hekimin oyuyla seçilen İTO yönetiminin görevine son verilmesinin oda yönetimine kayyım atamak anlamına geldiği ifade edildi.

İTO Başkanı Prof. Dr. Selçuk Erez, 4 Eylül’deki İstanbul Barış Mitingi’ne çağrı toplantısında “İnsan olmanın gereği savaşa, savaşlara karşı durmaktır. Bugün hem içte hem de dışta savaşın bahis konusu olduğu bir ülke ortamında barış talebimizi ortak, güçlü ve en geniş kamuoyuna duyurulacak şekilde dile getirmemiz, büyük, hayati önem taşıyor” demişti. Bakanlık bu konuşmayı gerekçe göstererek, Erez hakkında “örgüt üyeliği” iddiasıyla dava açtı. Bakanlık aynı davada Erez’in “sözlerine kayıtsız kaldıkları” ve “amaç dışı faaliyet yürüttükleri” iddiasıyla İTO Yönetim ve Onur Kurulunun da görevden alınmasını istedi.

TARİHSEL BİR HATAYA İMZA ATACAKLAR

İstanbul Tabip Odası binasında gerçekleşen basın toplantısında konuşan İTO Genel Sekreteri Samet Mengüç, davaya tepki göstererek,  “5. Asliye Hukuk Mahkemesi Sağlık Bakanlığı’nın iddialarını kabul edip, binlerce hekimin oyu ile seçilen yönetim kurulu ve Onur Kurulunun görevine son verirse bu görevi seçimlere kadar yürütecek 5 kişiyi de belirleyerek tarihsel bir hataya imza atacak; diğer bir deyişle son günlerin en sık duyulan ifadesiyle hukuken olmasa bile İstanbul Tabip Odası’nın seçilmiş kurullarına fiilen kayyım ataması yapmış olacaktır” dedi.

TTB Merkez Konseyi Başkanı Raşit Tükel ise, “Sağlık Bakanlığı ülkedeki sağlık sorunlarıyla ilgilenmesi gerekirken o alandaki sağlık örgütüyle uğraşıyor. Bütün bu baskılar karşısında, üyelerimize çalışanlarımıza karşı yürütülen bu antidemokratik uygulamalara karşı mücadele edeceğiz” dedi.

Tükel’in ardından konuşan Prof. Dr. Selçuk Erez de,  DİHA muhabirlerine verdiği röportajda sözlerine ülkenin bölünmez bütünlüğünden bahsederek başladığını kaydetti. Erez konuşmasının devamında “Vatandaşların ölmemesi için, korunmaları için, ülkenin bütünlüğünü sürdürmek için çare düşünmek, ‘Türkiye Cumhuriyeti bekâsı için aldığı her tedbire karşı olmak’ mıdır? Bakanlık Türkiye Cumhuriyeti devletinin bekası ve vatandaşlarını korumak için önerdiğimiz tedbirlere karşı çıkarak ne yapmak istiyor” diye konuştu.

İTO Yönetim Kurulu Üyesi İncilay Erdoğan iktidarın yaşama dair her şeye düşman olduğunu, bir ağaca dahi düşmanlık beslediğini söyledi. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Doğubayazıt'ta doğal gaz boru hattında patlama

SONRAKİ HABER

Beyoğlu'da metruk bir bina çöktü, sokak trafiğe kapatıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...