27 Ekim 2016 20:44

Calais boşaltıldı, yüzlerce mülteci çocuk ortada kaldı

Fransız yetkililer, ‘Orman’ olarak bilinen Calais mülteci kampının boşaltıldığını açıkladı.

Paylaş

Fransız yetkililer, ‘Orman’ olarak bilinen Calais mülteci kampının boşaltıldığını açıkladı. Ancak Calais’de bulunan BBC muhabirleri yüzlerce çocuğun hala kampın içinde olduğunu bildiriyor. BBC Avrupa muhabiri Gavin Lee, kamptaki yıkım faaliyetlerinden dolayı yaklaşık 200 kimsesiz çocuğun yatacak yerinin kalmadığını söyledi.

‘ÇOCUKLARIN GELECEĞİ BELİRSİZ’

Bu çocukların yaklaşık 30 tanesine bir depoda sığınma imkanı tanınırken, diğerlerine ne olacağı ise belirsizliğini koruyor. Aynı zamanda çocukların giderek umutsuzluğa kapıldığı bildiriliyor. Fransız hükümeti yaptığı yazılı açıklamada, yıkım çalışmalarının başladığı Pazartesi gününden bu yana yaklaşık 5 bin 600 kişinin başka merkezlere kaydırıldığı ve bunların içinde kampta bulunan konteynırlara yerleştirilen 1.500 çocuğun olduğunu bildirdi.
Kamptan ayrılmaya zorlanan mültecilerin ne olacakları belirsizlikliğini korurken, Pas-de-Calais Valisi Fabienne Buccio, “görevin başarıyla tamamlandığını” açıkladı.

GİDECEK YERLERİ YOK

Fransa’nın İngiltere’ye geçiş noktası olan Calais’de bulunan bu kamp, Avrupa göçmen krizinin de sembollerinden birisi. Yıkımdan önce kampta yaklaşık 7 bin kişinin yaşadığı tahmin ediliyor. Fransız hükümeti, yaşam koşulları insani olmadığından iddiasıyla kapatmaya karar vermişti.

Uluslararası insani yardım kuruluşu Save the Children görevlisi Dorothy Sang, BBC’ye yaptığı açıklamada, yüzlerce çocuğun kayıt işlemlerinin tamamlanamadığını söyledi.

Sang, “Kampta yangınlar çıkmaya başladığında kamp boşaltıldı. Ancak, çocuklar için kayıt süreci de durduruldu ve bu konteynırlar çocuklarla dolu. Dolayısıyla kelimenin tam anlamıyla bu çocukların gidecek yeri yok” diye konuştu.

İngiltere İçişleri Bakanlığı, “Tahliye süreci boyunca, İngiltere’ye gönderilme ihtimali değerlendirilmeye alınanlar da dahil olmak üzere Calais’deki tüm çocuklardan Fransız makamlar sorumludur” açıklamasını yaptı. Yardım kuruluşlarına göre, kampın içinde yük konteynerlerinin elden geçirilmesiyle yapılan geçici barınaklarda yaklaşık 1.500 sahipsiz çocuk kalıyor.
(DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

ABD'den vatandaşlarına '29 Ekim' uyarısı

SONRAKİ HABER

Şule Çet davasında savcı, istinaf dilekçesini geri çekti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...