27 Ekim 2016 18:55

Mardin’de asit yağmuru korkusu!

Irak sınır boyunda etkili olan toz fırtınası, Mardin'de asit yağmuru paniğine yol açtı.

Paylaş

Suriye-Irak sınır boyunda etkili olan toz fırtınası, Mardin'i de etkisi altına aldı. Merkez ve sınır ilçeleri Nusaybin ile Kızıltepe'de görüş uzaklığı yer yer 200 metrenin altına düştü. Rüzgarla birlikte Mardin'i aniden kaplayan toz bulutları ekili alanları, meyve ağaçlarını ve üzüm bağlarını olumsuz etkiledi.

Kent halkı toz bulutları nedeniyle evlerinden dışarı çıkamaz hale geldi. Gündüz  havanın kararmasıyla birlikte sokak lambaları yakılırken, trafikte hareket halindeki araçlar ise, farlarını açmak zorunda kaldı.

'YETKİLİLERDEN AÇIKLAMA BEKLİYORUZ'

Dışarı çıkan bazı kişiler gün ortasında adeta akşamı yaşadı. Mardin'de sık sık toz fırtınasına şahit olduğunu belirten Mehmet Baran, tozdan dolayı dışarı çıkamaz hale geldiklerini söyledi. Baran, “Bugün çok kötü bir toz fırtınası yaşıyoruz. Nefes alıp vermekte zorlanıyoruz. Musul üzerinden IŞİD'in zehirli gaz salınımı iddiaları üzerine de tedirginlik yaşıyoruz aslında. Bu konuda yetkililerden de bir açıklama bekliyoruz” dedi.

Meteoroloji yetkilileri ise, Irak üzerinden gelen asitli gazın havanın gece yarısından sonra yağışlı olması halinde asit yağmuruna dönüşebileceği uyarısını yaptı. Yetkililer toz bulutunun etkisini sürdüreceğini belirterek, bölgede oturanları ve sürücüleri de dikkatli olmaları konusunda uyardı. (DHA)
 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

TFF 1. Lig'de 5 takımın puanı silindi

SONRAKİ HABER

Eskişehirspor hükmen yenik sayıldı, 3 puanı silindi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...