27 Ekim 2016 16:51

Yeşil Yol doğayı ve işçileri sömürmeye devam ediyor!

Yeşil Yol Projesi kapsamında Rize Koçdüzü Yaylası'nda çalışan iki makine operatörü iş kazası geçirdi.

Paylaş

Rize’nin Kavrun-Samistal yaylaları ile Çamlıhemşin Koçdüzü yaylasında yapılan yeşil yol çalışmaları iş kazalarına neden olmaya devam ediyor. Karadeniz İsyandadır Platformu ve Fırtına İnsiyatifi, Karadeniz’de sürdürülen yeşil yol çalışmalarının doğayı talan etmesinin yanında işçileri de mağdur ettiğini ifade etti.

2400 rakımlı Koçdüzü yaylasında çalışan iki makine operatörünün kar nedeniyle seyir halindeyken kayarak araçla birlikte şarampole yuvarlandığına dikkat çekilen açıklamada yol çalışmalarının doğaya zarar vermesinin yanında işçilere sağlıklı çalışma koşulları sağlanamadığı da ifade edildi.

Açıklamada şunlara dikkat çekildi:
- Özellikle sonbahar ve kış aylarında yaylaların bulunduğu alanlarda işçi sağlığı ve güvenliği tehlike altında.
- Yine sonbahar ve kış aylarında yamaçlarda biriken karlardan dolayı çığ tehlikesi bulunmakta ve gelişi güzel yapılan çalışmalar çığı tetiklemekte! Bu nedenle yaylada bulunan evlerle beraber orada bulunan işçiler de risk altında.
- Yaşanan kazada can kaybının olmamasından ders çıkartılarak bir an önce yeşil yol çalışmaları durdurulmalıdır.
- Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin ilan ettiği, hayatın olmazsa olmazı rant için doğa ve işçi sömürüsü yapılıyorsa, doğa üzerinde yapılan her yanlış uygulamanın geri dönüşü imkansız zararlar vereceği de mutlaka bilinmelidir. (HABER MERKEZİ)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Meteoroloji: Asit yağmuru riski oldukça zayıf

SONRAKİ HABER

Adana'da ifade özgürlüğünü kullamanın bilançosu: 11 ayda bin 12 soruşturma

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa