27 Ekim 2016 19:43

LC Waikiki sendikal örgütlenmeye karşı her yolu deniyor

LC Waikiki’de sendikalaşma çalışması yürüten Deniz Sak isimli işçi işten atıldı. İşten atma protesto edildi.

Paylaş

Hak-İş’e bağlı Öz Büro-İş Sendikası’nın LC Waikiki’de sürdürdüğü örgütlenme çalışmalarına patronun yanıtı işten atma oldu. Sendika mücadelesinin öncülerinden Deniz Sak, tazminatsız olarak işten atıldı. Sendika üyeleri işten atmaya karşı LC Waikiki’nin İstanbul Bakırköy’deki mağazası önünde eylem düzenledi.

DAHA ÖNCE İŞ KOLU DEĞİŞİKLİĞİ DENENMİŞTİ

Eylemde konuşan Öz Büro-İş Örgütlenme Uzmanı Faruk Üstün, “İşçilerin sendikalı olmasını engellemek için her yola başvurulmaktadır” dedi. Başlangıçta işkolunun depo, antrepo olarak saptanması üzere Hak-İş’e bağlı Liman İş Sendikası’nda örgütlenme çalışmasına başlandığını hatırlatan Üstün, “İşçiler işletmenin ticaret işkoluna geçmesi üzerine bu iş kolundaki Öz Büro-İş Sendikamızda örgütlenmeye başlamışlardır. İşkolu değiştirerek de sendikalaşmanın önüne geçemeyenler bu kez sudan bahanelerle işten çıkarmaya, baskı ve tehditlere yönelmişlerdir” diye konuştu.

TALEPLER SIRALANDI

4 binin üzerinde işçinin çalıştığı dağılım deposunda işçilerin kapasitelerinin üstünde iş yapmaya zorlandığını, işçi sağlığı ve güvenliğinin gözeltilmediğini söyleyen Üstün şöyle devam etti: “LC Waikiki işçileri bu kötü çalışma ve ücret koşullarını iyileştirmek için Öz Büro İş Sendikasına üye olmaktadırlar. Sendikamız bu talepleri gerçekleştirmek için yasaların elverdiği bütün yol ve yöntemleri en etkin biçimde uygulayacaktır. İşverenin yasal mevzuatlara uymasını, sorunların karşılıklı görüşmelerle çözülmesini önermekte ve bu sürece muhatap olmalarının taraflar için yararlı olacağını savunmaktadır. LC Waikiki işverenini uluslararası anlaşmalara, ILO Kararlarına ve mevcut yasalara uymaya davet ediyoruz. Deniz Sak’ın yeniden işbaşı ettirilmesini istiyoruz.” (İstanbul/EVRENSEL)
 

ÖNCEKİ HABER

Davut Güloğlu’ya 2,5 yıl hapis istendi

SONRAKİ HABER

Ürdünlü öğretmenlerin ücret artışı talebiyle başlattığı grev devam ediyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa