27 Ekim 2016 08:50

Sahada çalışanın işe gidiş geliş süresi mesaiden sayılacak

Avrupa Adalet Divanı’nın aldığı karar doğrultusunda, sahada çalışılan işlerde, işe gidip gelme süreleri çalışma süresi olarak sayılacak.

Paylaş

Avrupa Adalet Divanı’nın aldığı yeni kararlar hem çalışanları hem de patronları yakından ilgilendiriyor. Sahada çalışılan işlerde, işe gidip gelme süreleri çalışma süresi olarak sayılacak.

Artık AB sınırları içinde, ofiste değil de sahada çalışılan işlerde işe gidip gelme süreleri çalışma süresi olarak sayılacak. Ayrıca, yıllık izni sırasında rahatsızlanan çalışanın hasta olduğu günler izin olarak sayılmayacak. Kararların ortaya çıkmasındaki temel sebep ise İspanya’daki bir güvenlik sistemi şirketi ile çalışanı arasında geçen bir dava. 

Avrupa Adalet Divanı’nın aldığı kararların Türkiye’deki mahkemeler açısından bağlayıcı olduğunu belirten Avukat Cevat Kazma, alınan kararlarla birlikte, pazarlama ve satış temsilcileri, elektrik ustası, gaz tesisatçısı, bakım görevlisi gibi meslekleri yapan kişilerin işe gidiş geliş saatlerinin çalışma süresinden sayılacağını ifade etti.

Diğer önemli bir karar ise yıllık izin dönemleriyle ilgili. Avukat Cevat Kazma, yıllık izni sırasında rahatsızlanan çalışanların hasta olduğu gün sayısının bundan böyle yıllık izin günlerinden düşmeyeceğini belirtti. Çalışanlar o günleri dilerse izinlerine ekleyebilecek ya da daha sonra kullanabilecek. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

ABD ve İsrail, Küba'ya ambargonun kalkmasına 'hayır' demedi

SONRAKİ HABER

Gaziemir Belediyesinin sendikalı işçileri işten çıkarması protesto edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa