27 Ekim 2016 01:22

Yaptığımız binalar mezarımız oluyor

Mersin Silifke'de Susanoğlu Mahallesi’ndeki inşaatlarda çalışan işçiler, can güvenliğinden yoksun şekilde çalıştırıldıkları için ölüm korkusu yaşıyor.

Paylaş

Mersin’in Silifke ilçesine bağlı Susanoğlu Mahallesi’ndeki inşaatlarda çalışan işçiler, can güvenliğinden yoksun bir şekilde çalıştırıldıkları için ölüm  korkusuyla yaşıyorlar. Yaptıkları binaların ve gökdelenlerin patronlara servet kazandırırken, kendilerine mezar olduğunu belirten inşaat işçileri, can güvenliğinin alınması için denetimlerin arttırılmasını istiyor.

Yaşanan iş cinayetlerinin yüzde 90’ının önlenebileceğini belirten İnşaat İşçisi Murat Uzunsoy, basit önlemler alındığı takdirde iş kazalarının en az yarıya düşeceğini söyledi. 20 yıldır inşaat işinde çalıştığını söyleyen Uzunsoy, birçok arkadaşının iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiğini belirterek, kendisinin defalarca iş kazası atlattığını, son yaşadığı kazada 3. kattan düştüğünü ve kalçasını kırdığını aktardı.

‘HASTANELERDE KAZA KAYDI ALINMIYOR’

İnşaatlarda sigortasız çalıştırılan işçilerin çok fazla olduğunu söyleyen Uzunsoy, yaşanan iş cinayetleri nedeniyle sigortasız çalışmanın yarı yarıya düştüğünü ifade etti. Her işletmenin anlaşmalı olduğu bir özel hastane olduğunu, iş kazası yaşandığında kaza geçiren işçinin ilk elden özel hastaneye götürüldüğünü belirten Uzunsoy, böylece iş kazası kaydının tutulmasının engellendiğine ve işçinin yargı yoluyla hakkını aramasının önünün de bu şekilde kapatıldığına dikkat çekti.

15 yıldır inşaat işçisi olduğunu dile getiren Veysel Karataş, kuralsız ve esnek çalışmanın yaygınlaştırılmasıyla işçilerin öldüğünü söyledi. Türkiye iş cinayetlerinin en çok yaşandığı sektörlerden birinin ise inşaat olduğunu kaydeden Karataş, “Çok arkadaşımı bu işte kaybettim. Bana bu işi öğreten ustam da iş cinayetine kurban gitti. Patronların kâr hırsı yüzünden alınmayan önlemlerden kaynaklı onlarca arkadaşımı kaybettim. Eğer önlemler alınmış olsaydı bu arkadaşlarımız şimdi aramızda olacaktı” dedi.

“Yaptığımız binalar ve gökdelenler patronlara servet kazandırırken bize mezar oluyor” diyen Karataş, devletin iş cinayetlerini önlemek yerine işçileri suçlamasına tepki gösterdi: “En basitinden, çalıştığımız iş yerinde aylarca baret, can halatı ve çelik uçlu ayakkabı talebinde bulunmamıza rağmen bu talebimiz yerine getirilmedi. Ondan sonra ‘İşçilere her şeyi veriyoruz ama bizim işçilerimiz kullanmıyor’ diyerek işçileri suçluyorlar.”

‘DENETİMLER YAPILMIYOR’

İşyerlerinde iş sağlığı ve iş güvenliğini sağlayacak denetimlerin yapılmadığını vurgulayan Karataş, “İnşaat işi kapalı yapılan bir iş değil dışarıdan bile bakıldığında önlemlerin alınıp alınmadığı anlaşılıyor. Ancak denetime gelen uzmanlar işçilerin çalışma alanını bile görmeden çekip gidiyorlar. Devlet işçilerin ölmemesini istiyorsa denetimlerin daha da sıklaştırılması lazım” diye konuştu. (Mersin/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

OHAL döneminde iş cinayetleri arttı

SONRAKİ HABER

DİB Sözcüsü Türmen: Demokrasi isteyenler birlikte mücadele etmeli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa