27 Ekim 2016 00:31

Ameliyat sonrası ölümde doktorlara 6 yıl hapis istemi

Adanada Anestezi Uzmanı Dr. K.Ş. ile Genel Cerrahi Uzmanı Dr. A.A. hakkında, ihmal sonucu ölümüne neden oldukları iddiasıyla dava açıldı.

Paylaş

Adanada Anestezi Uzmanı Dr. K.Ş. ile Genel Cerrahi Uzmanı Dr. A.A. hakkında, mide fıtığı ve küçültme ameliyatı yaptıkları 28 yaşındaki Fatih Besler’in ihmal sonucu ölümüne neden oldukları iddiasıyla 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Evli 1 çocuk babası olan Fatih Besler, 2014’te mide fıtığı rahatsızlığı nedeniyle özel bir hastaneye gitti. 108 kilo ağırlığındaki Fatih Besler’i muayene eden Dr. A.A., iddiaya göre mide fıtığı ile mide küçültme ameliyatı yapılmasını önerdi. 15 Aralık 2014’te kapalı yöntemle ameliyata alınan Fatih Besler, operasyonun ardından nefes alamadı. Kalbi de duran Besler, doktorların çabasına rağmen yaşamını yitirdi. Ailenin ihmal şikayeti üzerine ameliyatı yapan A.A. ve Anestezi Uzmanı Dr. K.Ş. hakkında Cumhuriyet Savcısı soruşturma başlattı. Doktorlar ihmal suçlamalarını kabul etmedi.

KUSUR DEĞERLENDİRİLEMEDİ

Soruşturma kapsamında Adli Tıp Kurumu 1’inci Adli Tıp İhtisas Kurulu, ameliyat sonrası nedeni belirlenemeyen bronkospazm (akciğerdeki bronşların kasılması) sonucu ölümün meydana geldiğini, görevlilerin kusuru olup olmadığı konusunda değerlendirme yapılamadığı yönünde rapor verdi. Hacettepe, Çapa ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde görevli 3 anestezi uzmanı akademisyen tarafından hazırlanan raporda da, doktorların kusuruyla ilgili değerlendirme yapılamayacağı belirtildi. Raporların ardından soruşturmasını tamamlayan Cumhuriyet Savcısı, tutuksuz sanıklar Dr. K.Ş. ile Dr. A.A.’nın “Taksirle ölüme neden olma” suçundan 6 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması için dava açtı.

Adana 1. Asliye Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, “Olayla ilgili düzenlenen raporlarda şüpheliler aleyhine görüş bildirilmese de, ameliyat nedeniyle bir ölüm gerçekleşmiştir. Kusur konusunda delil takdiri mahkemece yapılmalı” denildi. Önümüzdeki günlerde ilk duruşması yapılacak davaya katılacaklarını belirten Fatih Besler’in eşi İstem Besler, “Eşim kendisiyle barışık bir insandı. Kiloyu hiç sorun etmezdi. Cezalandırılmalarını istiyorum” diye konuştu. (Adana/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Sahte içkiden dolayı 1 haftada 15 ölüm

SONRAKİ HABER

Mersin Valiliği kayyum eylemlerini 15 gün süreyle yasakladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa