27 Ekim 2016 00:17

Sezaryen oranını düşür, ödülü kap!

İstanbul İl Sağlık Müdürü Doç Dr. Kemal Memişoğlu İstanbul’da sezaryen doğumu yüzde 20’nin altına düşüren hastanelere ödül verileceğini açıkladı.

Paylaş

Elif Ekin SALTIK
İstanbul

Sezaryen doğumun kısıtlanmasına yönelik girişimlere bir yenisi daha eklendi. İstanbul İl Sağlık Müdürü Doç Dr. Kemal Memişoğlu İstanbul’da sezaryen doğumu yüzde 20’nin altına düşüren hastanelere ödül verileceğini açıkladı. Açıklamayı değerlendiren SES Genel Sekreteri Birsen Seyhan zamanında iktidarın teşvik ettiği sezaryenin bugün 3 çocuk, 5 çocuk teşviki için azaltılmak istendiğini vurguladı. 

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğüne yeni atanan ve sağlık muhabirleriyle bir basın toplantısı düzenleyen Doç. Dr. Kemal Memişoğlu, sezaryen doğumla ilgili açıklamalarda bulundu. İstanbul’da sezaryen doğum oranını yüzde 20’nin altına düşürmeyi hedeflediklerini belirten Memişoğlu, Zeynep Kamil Hastanesinde genel sekreter olduğunu, oradaki yüzde 25’lik sezaryen doğum oranını yüzde 14’e düşürdüklerini ve bunu İstanbul’daki tüm hastanelerde başarabileceklerini ifade etti. Sezaryen doğum oranlarını düşüren hastanelerin ödüllendirileceğini dile getiren Memişoğlu, “Biz, primer sezaryeni yüzde 20’nin altına düşüren, yüzde 15’i hedefleyen, ideali olan yüzde 10’u bulan hastanelere, kurumlara bakış açımızın olumlu olduğunu söylüyoruz. Olumlu yapanı ödüllendireceğiz. Cezalandırmayacağız kimseyi” diye konuştu. 

‘NORMAL DOĞUMA ZORLAMA ÖLÜMLERİ ARTIRIYOR’

Açıklamaya dair gazetemize değerlendirmelerde bulunan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Genel Sekreteri Birsen Seyhan, bugüne kadar performans sistemi; iktidarın teşviki ile birçok kadının sezaryen doğuma yöneldiğini aktardı. İlk doğumlarını sezaryenle yapan kadınların ikinci doğumda normal doğuma zorlanamayacağını dile getiren Seyhan, “Bu zorlama direkt anne ve bebeğin sağlığı ile oynamaktır. Anneler normal doğuma zorlandığı için hastanelerde anne bebek ölümleri artıyor. Ayrıca doğumun nasıl yapılacağına hekim karar verir. Tıbbi gerekliliği vardır. Puan ya da ödül üzerinden bakılamaz” dedi. 

DAHA FAZLA ÇOCUK İÇİN...

Normal doğuma teşvikin 3 çocuk, 5 çocuk yönlendirmesi nedeniyle olduğunu anlatan Seyhan, “Sezaryen doğum cerrahi bir müdahale. En fazla üç çocuk doğurabiliyorsun. Doğum sayısı arttıkça risk artıyor; çocuk teşvikinin de önüne geçiyor” dedi. Kadınların normal doğuma zorlandığı için hastanelerde anne-bebek ölümlerinin arttığına dikkat çeken Seyhan “Sağlık sisteminin merkezinde insan olmadığı, kâr olduğu sürece her tür yönteme başvuracaklar. Muhafazakar politikalar ve kâr isteği sağlık alanına da bu belirlemelerle yansıyor” diye konuştu.

ÖNCEKİ HABER

‘Yapılacak düzenleme boşluk yaratacak’

SONRAKİ HABER

Cezayir Genelkurmay Başkanı eylem yapan halkı tehdit etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa