26 Ekim 2016 22:03

Engelsiz film gösterimleri başlıyor

Ankara Engelsiz Filmler Festivali, her ay bir filmi göremeyen ve duyamayan sinemaseverlerle buluşturuyor.

Paylaş

2013'ten beri tüm gösterimlerini ve yan etkinliklerini görme, işitme ve ortopedik engelli seyircilerin erişimine uygun olarak sunan Ankara Engelsiz Filmler Festivali, her ay bir filmi göremeyen ve duyamayan sinemaseverlerle buluşturuyor. Engelsiz Film Gösterimleri kapsamında her ay bir film, SALT Ulus’ta sesli betimleme, işaret dili ve ayrıntılı altyazı ile seyircilerle buluşacak. 

Bir filmdeki diyaloglar haricindeki, olayın geçtiği mekân, zaman, karakterler, sessiz gelişen olaylar ve dikkat çeken görsel öğelerin betimlenerek bir dış ses tarafından anlatılması tekniği olan sesli betimleme ile göremeyen sinemaseverler filmleri takip edebilecekler. 

Duyamayan seyirciler ise, filmdeki diyalog ve seslerin işaret dili tercümesini yapan ve filmin sağ alt köşesine yerleştirilen bir işaret dili çevirmeni ile filmleri izleyebilecekler. Filmdeki diyalog ve sesler ayrıca Türkçe ayrıntılı altyazı ile de seyircilere sunulacak.

SERİNİN İLK FİLMİ: ZERRE

Engelsiz Film Gösterimleri serisinin ilk filmi Erdem Tepegöz'ün yönettiği 2012 yapımı Zerre. 

Özel ihtiyaçları bulunan kızı ve yaşlı annesi ile Tarlabaşı’nda yaşayan ve temel gereksinimlerini dahi zorlukla karşılayan Zeynep’in hikayesinden bir kesit sunan Zerre, başrol oyuncusu Jale Arıkan’ın oyunculuğu ile ön plana çıkıyor. 

Antalya, Malatya, Moskova, Tiflis gibi festivallerden ödüllerle dönen filmin gösterimi 27 Ekim Perşembe günü saat 19:30’da gerçekleştirilecek. 

SALT Ulus’un (Atatürk Blv. No:12 Ulus, Ankara) ev sahipliği yaptığı Engelsiz Film Gösterimleri ücretsiz olarak takip edilebilecek. (KÜLTÜR SERVİSİ)
 

ÖNCEKİ HABER

'Aslı’nın sesinin duyulduğundan emin olmak istiyoruz'

SONRAKİ HABER

İstanbul'da kadınlar İran'da Seher Hüdayari için sahaya çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa