26 Ekim 2016 13:45

Eş başkanlara gözaltı, İstanbul’da protesto edildi

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanlarının gözaltına alınması, İstanbul’un iki yakasında yapılan eylemlerle protesto edildi.

Paylaş

İstanbul Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelen HDP, DBP, ve HDK üyeleri Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanlarının gözaltına alınmasını basın açıklamasıyla protesto etti. Basın açıklaması öncesi oturma eylemi yapmak isteyen parti üyelerine polis izin vermedi. ‘Belediyeler halkındır halkın iradesi teslim alınamaz’ pankartı açan kitle, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanlarının göz altına alınmasına tepki gösterdi.

Basın açıklaması öncesi konuşan Emek Partisi (EMEP) MYK Üyesi Levent Tüzel, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ülkenin OHAL yasalarıyla birlikte demokratik haklar ortadan kaldırılarak yönetildiğini belirtti. Tüzel, parlamento ve yerel yönetimlerin hedefe alındığını, ülkenin hukuksuz bir şekilde yönetildiğini söyledi. Diyarbakır ve bölgedeki diğer belediyeler üzerindeki baskıların her daim sürdüğünü belirten Tüzel, “Gültan Kışanak ve Fırat Anlı hayatlarını demokrasiye, barışa, ortak yaşama ve hakların kardeşliğine adamışlardır. Her daim savaşa, teröre karşı hayatlarını ortaya koymuş insanlardır. Gözaltına alınma sebepleri özerklik açıklamaları, ölülerin cenaze hizmetleri ve terörü, şiddeti öven konuşmalar yapılması şeklinde gerekçelendirilmiştir. Özerklik tartışması bugüne has birşey değildir; özellikle Kürt sorununun demokratik barışçıl bir çözümü için özerklik her daim tartışıldı. Belediyelerin cenaze hizmeti vermesinin şuç kabul edilmesi ise hiç bir yerde açıklanamaz bir gerekçedir” dedi.

‘HALKIN İRADESİNE YAPILAN BİR DARBEDİR’

HDP İstanbul İl Eş Başkanı Doğan Erbaş ise, Diyarbakır'da yapılan gözaltılar sonrası genel merkezin kesintisiz eylem kararı aldığını söyledi. Erbaş daha önce DBP belediyelerine kayyım atandığını hatırlatarak, “Diyarbakır bizim için ayrı bir öneme sahiptir. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanlarının gözaltına alınması normal bir gözaltı değil halkın iradesine yapılan bir darbedir” dedi.

Ortak basın açıklamasını okuyan HDP Beyoğlu İlçe Eş Başkanı Gülsen Biter de, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanlarının gözaltına alınmasının hukuksuz ve keyfi bir uygulama olduğunu söyleyerek, “Siyasi iktidarin yarattığı bu baskı ve hukuksuzluk ortamı asla kabul edilemez. Bu tarihsel yanlışın ve yaratılan kaos ortamının sorumlusu siyasi iktidardır. Bu keyfi ve hukuksuz gözaltı durumuna derhal son verilsin” diye konuştu.

KADIKÖY’DE EYLEM YAPILDI

Diyarbakır Belediye Eş Başkanları Gültan Kışanak ile Fırat Anlı’nın gözaltına alınması İstanbul Kadıköy’de de protesto edildi. 
HDP İstanbul İl örgütü ve HDK İstanbul İl Meclisi tarafından Kadıköy Boğa önünde yapılan açıklamada konuşan HDP İl Yöneticisi Volkan Güven, Diyarbakır Belediye Eş Başkanları Gültan Kışanak ile Fırat Anlı’nın gözaltına alınmalarının, evlerinde ve Büyükşehir Belediyesi’nde yapılan aramaların keyfi ve hukuksuz olduğunu belirtti. “Erdoğan-AKP iktidarı halkın iradesini çiğneme adımlarını tam bir intikam duygusuyla sürdürmektedir” diyen Güven, “Kürt halkının siyasi iradesine yönelik bu düşmanca tutumla demokratik siyasetin ve demokratik muhalefetin baskı alınması hedeflenmektedir. Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın gözaltına alınmış olmaları demokratik siyasete karşı ilan edilen savaşın çılgınlık aşamasıdır” dedi. 
Güven, sözlerine şu şekilde devam etti; “Siyasi iktidarın yarattığı bu zulüm, baskı ve hukuksuzluk ortamı asla kabul edilemez. Bu tarihsel yanlışın ve yaratılan kaos ortamının sorumlusu siyasi iktidardır. Bu keyfi ve gözaltı durumuna derhal son verilmelidir. Mesnetsiz ve uydurma gerekçelerle gözaltına alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları derhal serbest bırakılmalıdır.”
Türkiye ve dünyadaki tüm sivil toplum kuruluşlarına, siyasi partilere, demokrasi ve barış güçlerine, uluslararası kuruluşlar ile parlamentolara çağrı yapan Güven, “Türkiye’de yaşanmakta olan olağanüstü hukuksuzluk dönemini ve uygulamalarını kabullenmeyin” dedi. 

BAKIRKÖY'DE DE EYLEM YAPILDI

HDP 3. Bölge, Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın gözaltına alınmasını Bakırköy meydanında protesto etti. İlk sözü HDP Meclis Üyesi Celalettin Can aldı. Gözaltına alınanların aslında Kürt halkı ve ezilen kesimler olduğunu söyleyen Can, "Halkın büyük çoğunluğunun oyunu  alarak başkan oldular. Ama bunu göz önüne almadılar. Kendi mevzuaatlarına bile uymadılar. Ne yapılmak isteniyor. Legal demokratik alan olan belediyeler tamamen tasfiye edilirse ayağa kalkmış bir halkın ne yapması isteniyor. Bu ülkede demokrasi işlenmeyecekse, seçilmiş belediye başkanları gözaltına alınacaksa Türkiye gerçekten yaşanabilir ülke olarak kalabilecek mi" diye konuştu. 12 Eylülü aratmayan işkencelerin yapıldığına dikkat çeken Can, "Bu ülke böyle idare edilemez. Zulümle abat olunmaz. Zulümun bir sonu vardır" dedi.

'BARIŞ DİYENLERİN SESİ KISILMAK İSTENİYOR' 

Daha sonra söz alan HDP Milletvekili Garo Paylan, Gülten Kışanak'ın Darbeyi araştırma komisyonuna söylediği görüşleri hatırlarak şöyle konuştu: "Son bir yılda sekiz bin insanımızı kaybettik. Sivil, Asker, Gerilla, Polis... 8 bin insanımızdan  kaybettikten sonra  darbe girişimi yaşadık. Darbe girişimin üstesinden hep beraber hareket ederek geldik.  Darbe girişiminden sonra iktidara gelin barışı sağlayalım dedik. Ama onlar 3 parti birleşerek milliyetçi bir cephe kurdular. Milliyetçiler siyaset bilmezler. Hak diyeni, hukuk diyeni ya içeri atarlar ya da başlarına iş getirirler. Bu dönem olduğu gibi. Siyaset kurumu devre dışı bırakanlar aciz insanlardır" dedi. "Barış emek ister. Barış zor bir şeydir. Savaş kolaydır. Milliyetçilik, kan kolaydır" diyen Paylan, "Saray inşa edelim o sarayda yüzlerce polis dikelim kendimizi koruyalım diyorlar. Onlar ölecek ki sarayın duvarı yükselsin. Tek dertleri bu" dedi. Barışın sesi olan Gülten Kışanak ve Fırat Anlı'nın gözaltına alındığına söyleyen Paylan, "Tek dertleri barış. Barışın diyenlerin sesini kısmak istiyorlar. Ondan dolayı gözaltına aldılar. Biz onları alacağız oradan. Bugün  Gülten Kışanak dokunan herkese dokunur. Onu oradan alacağız ki hepimiz Özgür olalım" dedi.

'SİYASİ İKTİDAR HALKIN İRADESİNİ TESLİM ALAMAYACAK'

Kitle adına açıklamayı Medine Gök okudu. Gözaltıların keyfi ve hukuksuz olduğuna dikkat çeken Gök, "AKP iktidarı halkın iradesini çiğneme adımlarını tam bir intikam duygusuyla sürdürmektedir. Kürt halkının siyasi iradesine yönelik bu düşmanca tutumla demokratik siyasetin ve demokratik muhalefetin tasfiyesi hedeflenmektedir. Fakat Siyasi iktidar halkın iradesini teslim alamayacaktır" dedi. Türkiye ve dünyadaki tüm sivil toplum kuruluşlarına, siyasi partilere, demokrasi ve barış güçlerine çağrı yapan Gök, "Bu hukuksuzluk karşısında suskun kalmayın, tepkilerimizi dile getirin. Türkiye'de yaşanmakta olan olağanüstü hukuksuzluk dönemini ve uygulamalarını kabullenmenin" diye konuştu. (İSTANBUL)

ÖNCEKİ HABER

AB'den Diyarbakır açıklaması: Siyasi çözüm tek yoldur

SONRAKİ HABER

CHP’li Maltepe ve Ataşehir belediyelerinde işçi direnişleri sürüyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa