26 Ekim 2016 16:37

İzmir: Eş başkanların gözaltına alınması darbedir

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gülten Kışanak ve Fırat Anlı'nın gözaltına alınması İzmir'de protesto edildi.

Paylaş

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü, Diyarbakır Büyükşehir  Belediyesi Eş Başkanları Gülten Kışanak ve Fırat Anlı'nın gözaltına alınmasını ve belediye binasının polislerce basılmasını protesto etmek için Konak Eski Sümerbank önünde basın açıklaması yaptı. Kitle örgütlerinin temsilcilerinin de katıldığı açıklamada "Halkın İradesi Teslim Alınamaz' yazılı pankart taşındı, "OHAL'e Hayır' ve 'İrademe Dokunma' sloganları atıldı. 

'İZMİR VE DİYARBEKİR KARDEŞTİR'

Grup adına açıklama yapan HDP İl Eş Başkanı Mahfuz Güleryüz, 15 Temmuz darbe girişimini lanetleyen AKP iktidarının bugün darbe uygulamalarına imza attığını ifade ederek, belediyelere kayyım atamalarının ardından Diyarbakır Büyükşehir Belediye başkanlarının gözaltına alınmasının bu durumun kanıtı olduğunu belirtti. İzmir Belediyesinin Diyarbakır Belediyesi ile kardeş belediye olduğunu belirten Güleryüz, "İradeye sahip çıkacağız. Baskılarınıza boyun eğmeyeceğiz. Dün Çöktürme planları ile dize getiremediniz bugün de bu uygulamalarla dize getiremeyeceksiniz" dedi. 

DARBEYE DİRENME ÇAĞRISI YAPILDI

Tüm yurttaşları yaşanan hukuksuzluğa karşı duyarlı olmaya çağıran Güleryüz, Türk ve Kürt halklarının kardeşliği için AKP'nin darbesine karşı direneceklerini ve eylemlerinin devam edeceğini vurguladı. Açıklamanın ardından oturma eylemi yapıldı. (İzmir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

EMEP: Halkın iradesi teslim alınamaz

SONRAKİ HABER

DİB Sözcüsü Türmen: Demokrasi isteyenler birlikte mücadele etmeli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa