26 Ekim 2016 11:49

EMEP: Halkın iradesi teslim alınamaz

EMEP: Diyarbakır Büyükşehir B. eş başkanlarının gözaltına alınması, sadece Diyarbakır halkının iradesine darbe değil, barıştan yana herkese mesajdır.

Paylaş

Emek Partisi (EMEP), Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ile Fırat Anlı’nın gözaltına alınmasının, iktidarın seçim yoluyla yönetimine gelmeyi başaramadığı belediyelere kayyım atama politikasının geldiği son nokta olduğunu ifade etti.

"Kürt halkının siyasi temsil iradesi bakımından kalbi diyebileceğimiz bir kentin eş belediye başkanlarını gözaltına almak demek, onları seçmiş olan halkın iradesini hiçe saymak olduğu kadar, ülkeyi adeta bir iç savaşa doğru zorlayacak adımların tohumlarını ekmektir." denilen açıklama şu ifadelerle devam etti:
                                                                             
"Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak’ın, “PKK/KCK silahlı terör örgütüne üye olma”, Fırat Anlı’nın ise, “Devletin egemenliği altındaki topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya yönelik eylemleri nedeniyle yürütülmekte olan soruşturmalar kapsamında gözaltına alındığını” açıkladı.
 
Oysa herkes biliyor ki, şimdi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Çözüm süreci buzdolabına kaldırılmıştır” sözlerinin söylediği dönemden önceki bir dönemde olsaydık, bunların hiçbirisi yaşanmayacaktı. Kısa bir süre önce yaşadığımız 12 televizyon kanalı ile 11 radyonun kapatılmasının da yaşanmayacağı gibi. O nedenle de, Kışanak ve Anlı’nın gözaltına alınmasına gerekçe olarak öne sürülenlerin hukuksuzluğu siyasi meşrulaştırma çabaları olmasının ötesinde bir anlamı bulunmuyor. 

Bugün Diyarbakır’da telefon ve internet bağlantılarının kesilmiş olması ve cep telefonlarıyla da sadece konuşma yapılıyor olması, hem haberleşme, iletişim hakkının açık ihlalidir, hem de bundan sonra nelerin planlandığı konusunda da endişe vericidir.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ile Fırat Anlı’nın gözaltına alınması sadece Diyarbakır halkının iradesine bir darbe değil, Türkiye’de barıştan, demokrasiden yana olan herkese de verilmiş açık bir mesajdır. Bu hukuksuzluk asla kabul edilemez. Türkiye’nin, Diyarbakır dışındaki diğer tüm kentlerinde yaşayan işçi ve emekçiler, emek ve demokrasiden yana olan herkes bu hukuksuzluğa karşı sesini yükseltmelidir." (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

KOÜ'de ulaşım çilesi: Ring otobüsleri artık ücretli!

SONRAKİ HABER

Prof. Dr. Ahmet Arslan: Diyanet biraz daha gayret ederse insanlar ateist olacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa