26 Ekim 2016 11:33

KOÜ'de ulaşım çilesi: Ring otobüsleri artık ücretli!

Kocaeli Üniversitesi'nde (KOÜ) ring otobüslerinden ücret alınmaya başlandı.

Paylaş

Hasret Gültekin KOZAN
Kocaeli

Kocaeli Üniversitesi'nde (KOÜ) ring otobüslerinden ücret alınmaya başlandı. Yıllardır ücretsiz olan ve şehir merkezinden üniversite sınırları içerisine girildikten sonra Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu (BESYO) ile Yabancı Diller Yüksek Okulu'na (YDYO) sağlanan ulaşımda öğrencilerden 25 kuruş ücret alınacak. 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi imzalı afişlerin yurtlara ve okulun belirli yerlerine asılmasının ardından üniversite içerisinde ücretsiz olan ring otobüsleri, öğrencilerden ücret almaya başladı. Üniversite içerisinde bulunan herhangi 3 duraktan birinden BESYO ve YDYO'ya ulaşmak için ücretsiz binilen otobüslerde şoförler öğrencilerden kent kartlarını okutmalarını istiyor. Önce duruma şaşıran öğrenciler, yaşanan tartışmaların ardından okuttukları kent kartlarından 25 kuruşun kesildiğini görüyor. 

Belediye otobüslerinin ücretsiz ulaşıma devam edeceğinin belirtildiği afişlerde, özel halk otobüslerinin 25 kuruş ücret alacağı yazıyor. 24 Ekim Pazartesi tarihinden itibaren bu tarifenin uygulamaya koyulduğunu belirten öğrenciler ise durumdan şikayetçi. Nitelikli ve ücretsiz ulaşım istiyorken tam tersi bir uygulama ile karşı karşıya kaldıklarını belirten öğrenciler, okul içerisinde sağlanan ulaşımın ücretsiz olmasını istiyor. 

‘NİTELİKLİ VE ÜCRETSİZ ULAŞIM İSTİYORUZ’

BESYO'da okuyan ve aynı zamanda yurtta kalan Mahmut Pekdemir isimli öğrenci, ulaşmak istedikleri yerlerin kampüs içerisinde olduğunu ve buralara ücretsiz ulaşmaya devam etmek istediklerini belirtti. Fakültelerin birbirinden uzak yapılmasının öğrencilerin tercihi olmadığını da sözlerine ekleyen Pekdemir, "BESYO'da okumak ve yurtta kalmak bizim suçumuz mu? Sanki burası kampüsün içinde kalan bir bölge değil. Biz mi istedik oralara otobüsle ulaşmayı? Bunu istemedik ama ücretsiz olmasını istiyoruz, bu bizim hakkımız" şeklinde konuştu. 

Ring otobüslerinden artık ücret kesileceğini duyduğu zaman şaşkınlığını gizleyemediğini söyleyen Umut Evren ise, öğrencilerin bu duruma birlikte tepki vermesi gerektiğini söylüyor. Yurtlarda kalan öğrencilerin zor durumlar altında okuduğunu belirten Evren, "25 kuruş az görülebilir ama bunun her gün bizden alındığını hesap edince az da görünmüyor. Zaten zor şartlar altında okuyoruz, birde bu çıktı başımıza. Biz daha nitelikli ve ücretsiz ulaşım isterken bizden para almaya çalışıyorlar hala. Bu duruma itiraz etvmeli ve birlikte hareket etmeliyiz. Ancak öyle bu kararı geri aldırabiliriz" diye konuştu.
 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Eğitim Sen üyelerinin AB Projelerine katılması yasak

SONRAKİ HABER

16 yaşındaki Mazlum'u öldüren polise "indirimli" 10 yıl hapis

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa