26 Ekim 2016 15:19

Diyarbakır'da polis saldırısı: HDP'li vekiller darbedildi 

Diyarbakır'da bekleyişi sürdüren halk, polis saldırısına rağmen buradan ayrılmazken, polis HDP'nin 3 milletvekilini coplarla darbetti.

Paylaş

Diyarbakır Büyükşehir Belediye eş başkanlarının dün akşam saatlerinde gözaltına alınması Diyarbakır’da protesto ediliyor. 

HDP Diyarbakır İl Örgütü, gözaltıları protesto için saat 11.00'de Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önüne toplanma çağrısı üzerine vatandaşlar belediye binası önünde toplanmaya başladı. Polis, herhangi bir uyarı yapmadan, belediye önüne gitmek isteyenlere gaz ve tazyikli su ile saldırdı. Belediyeye yakın yerler ve ara sokaklarda polisin gaz ve tazyikli su ile saldırısına tepkiler artarak devam etti. Polisin saldırısının ardından yüzlerce Diyarbakırlı sokağa indi. Artan tepkiler üzerine polise takviye olarak TOMA araçları ve çok sayıda çevik kuvvet gönderildi. Polisin saldırısı ve engellemesine karşın, Diyarbakırlılar belediye binası önünde toplanmaya devam ediyor. Polisin gaz ve tazyikli su ile saldırısından aralarında HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknaz Uca’nın da olduğu çok sayıda kişi etkilendi. 
Polisin dükkanlara girmesi üzerine polisle esnaf arasında zaman zaman gerginlikler de yaşandı. 
Belediye önünde toplanmak isteyen vatandaşlarla, esnaf, polise, “Yeter artık. Huzurumuzu kaçırmayın. Her yeri işgal etmişiniz. Darbe mi yaşanıyor?” şeklinde tepkilerini dile getirdiler. 
Diyarbakırlılar, belediyeye yakın ara sokakları terk etmezken, plakasız ranger arabalarıyla ara sokaklarda gözaltılar yaptığı görüldü. 
Diyarbakırlılar, belediye binasına gelmeye devam ediyorlar. (Diyarbakır/EVRENSEL)

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önündeki eylemde polis saldırısı sonrası KJA Dönem Sözcüsü Ayla Akat Ata'nın da içinde bulunduğu bir grup gözaltına alındı. Polis, DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel'i de darbetti.

Halk, defalarca tazyikli su ile saldıran polisin müdahalesine rağmen buradan ayrılmazken, polis belediye önünde, Ali Emiri Sokak ve Dağkapı'ya giden yolda toplanan halka tazyikli su ile saldırdı. Polisin müdahalesi sırasında Kongreya Jinên Azad (KJA) Dönem Sözcüsü Ayla Akat Ata'nın da aralarında bulunduğu bir grup gözaltına alındı.
Diğer yandan polisin halka saldırısına ve halkı engellemesine tepki gösteren DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir, İmralı Heyet Üyesi Ceylan Bağrıyanık polis tarafından darbedildi. 

GÜLTAN KIŞANAK VE FIRAT ANLI'NIN GÖZALTINA ALINMASI BİRÇOK İLDE PROTESTO EDİLDİ

ÖNCEKİ HABER

Şort giyen Ayşegül Terzi'ye tekme atan şahıs tahliye edildi

SONRAKİ HABER

Ürdünlü öğretmenlerin ücret artışı talebiyle başlattığı grev devam ediyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa