26 Ekim 2016 14:17

Diyarbakır Belediyesi bariyerlerle kapatıldı

Demir bariyerlerle kapatılan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nde gözaltıları protesto eden belediye çalışanları ile polis arasında arbede yaşandı.

Paylaş

Diyarbakır Büyükşehir Belediye eşbaşkanları Gültan Kışanak ile Fırat Anlı’nın gözaltına alınmalarının ardından belediyede başlatılan arama sona ermesiyle birlikte belediye giriş ve çıkışları polis tarafından kapatıldı. Belediye zırhlı araç ve çevik polisleri ile kuşatılırken, otoparka araçların girmesi engellendi. Belediye çalışanları, sabah erken saatlerde hizmet binasının önünde toplanmaya başladı. Polis, toplanan belediye çalışanlarına işlerinin başına dönmelerini aksi durumda müdahalede bulunacakları konusunda uyardı. 

Bunun üzerine belediye çalışanları polise, “Avukatımız gelmeden içeriyi girmeyeceği. Dün gece burada hukuksuz bir arama yapıldı. Tutanak tutulmadan içeri girmeyeceğiz” diyerek tepki gösterdi. Polisin dağılmaları konusunda ısrar etmesi üzerine çalışanlar "Baskılar bizi yıldıramaz" sloganı attı. Yapılan görüşmelerin ardından belediyeye bağlı birimlerin daire başkanları ve şube müdürleri aramalar sırasında oluşan hasar tespitinin belirlenmesi için belediyeye geçti. 

Belediye önünde bekleyişini sürdüren çalışanlar, polisin saldırı tehdidine rağmen belediye önündeki bekleyişini sürdürüyor. Bu sırada belediye personellerine polisin kalkanlarla müdahale etmesi ile kısa süreli bir gerginlik yaşandı. Arbedeye tepki gösteren belediye çalışanları, yolu kısa süreliğine trafiğe kapatarak, polisi alkış ve sloganlarla protesto etti. İşçilerin protestosuna çevreden geçen yurttaşlar ve araçlar sürücüleri de destek verdi. Belediye işçilerinin bekleyişi sürüyor. 

İşçilerin direnmesi üzerine polis, belediyenin etrafının demir bariyerle kapatmaya başladı. 

Daha öncede 29 DBP’li belediyeye kayyım atanması sonrası devreye konulan uygulamaların benzerinin Diyarbakır Büyükşehir’e kayyım atanmadan yapılması dikkat çekti. (DİHA)
 

ÖNCEKİ HABER

Rektör üniversite yerleşkesini HDP’li ustabaşıya yasakladı

SONRAKİ HABER

İBB’den Okçular Vakfına aktarılan 1,2 milyonun belgesi ortaya çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa