26 Ekim 2016 12:16

Belediyede arama bitti yasak bitmedi 

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nde yapılan arama sona erdi. Arama bitmesine rağmen polis hala kimseyi binaya almıyor. 

Paylaş

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Gültan Kışanak ve Fırat Anlı hakkında yürüttüğü iki ayrı soruşturma kapsamında polis ve askerin baskın düzenlediği Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası’nda saat 21.00'de başlayan arama saat 06.00’ya doğru sona erdi. Diyarbakır Sulh Ceza Hakimliği’nin verdiği arama kararı sonrasında belediyenin bulunduğu caddeleri zırhlı araç ve TOMA’larla trafiğine kapatan polis, kimsenin belediye binasına girmesine izin vermedi. Çok sayıda polisin katıldığı aramada, polisler 6 ekip halinde binanın bütün katlarındaki birimlerde ve çatıda arama yaptı. 

ÜÇ AVUKATIN ARAMADA BULUNMASINA İZİN VERİLDİ 

Diyarbakır Baro Başkanı Ahmet Özmen’in Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı ile yaptığı görüşme sonucunda sadece 3 avukatın aramaya katılmasına izin verildi. Binaya Diyarbakır Baro Başkanı Ahmet Özmen, Baro Yönetim Kurulu Üyesi Nahit Eren, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Hukuk Danışmanı Mehmet Emin Aktar, jandarmanın Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Fırat Anlı’nın belediyedeki makam odasında yaptığı aramaya katıldı. Jandarmanın Anlı’nın odasında aramayı bitirmesinin ardından belediyeden ayrıldı. 

AVUKATLAR ÇEKİLDİ, 3 MUHTAR GETİRDİLER 

Avukatlar, polisin 6 ekip halinde sürdürdüğü aramalara yetişemeyeceklerini belirterek, aramaya katılmaları için avukatlara izin verilmesini talep etti. Bu taleplerinin kabul edilmemesi üzerine avukatlar, “hukuksuz bir şekilde yürütülen bu aramaya meşruiyet kazandırmamak” için binadan ayrıldı. Avukatların katılmadığı aramaya, Sûr ilçesinden 3 mahalle muhtarı katıldı. 

KAPILARI KIRDILAR 

Polis, belediyede bütün odalarda arama yaparken, kapısı kapalı olan odaları kendileriyle birlikte getirdikleri çilingir yardımıyla kırdı. Polis odalarda bulunan dergi, gazete, kitap, belge ve dokümanlara el koyarken, Kışanak ve Anlı’nın odasındaki bilgisayarların hard disklerine el koydu. El koydukları dokümanlar ve kitapları delil torbalarına koyan, bunları zırhlı araçlara yükledikten sonra belediyeden ayrıldı. 

GAZETECİYE ENGELLEME 

Bu sırada belediyeden delil torbalarını çıkaran polisleri çeken belediye muhabiri, kar maskeli polislerce engellenerek kamera, fotoğraf makinesine el koydu. Belediye önünde bulunan yurttaşlar ve milletvekillerinin engellemesi üzerine polisler makineyi geri verdi. 

BELEDİYE YETKİLİLERİNİ İÇERİ ALMADILAR 

Arama bitmesine rağmen belediye yetkililerini ve Kürt siyasetçileri belediye almayan polis, saat 08.00’da belediye girişler için sadece belediye personellerine izin verileceğini söyledi. 

Polisin belediye önündeki ablukası devam ediyor. (DİHA)
 

ÖNCEKİ HABER

Mısır-Suudi Arabistan krizi geçici mi?

SONRAKİ HABER

Hiçbir şey olmasa da bir şey oldu: 40,6 milyon lira boşa harcandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa