25 Ekim 2016 20:12

Çevre ve Şehircilik Bakanı: Rant olmadan hayat olmaz

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, 'rantsal dönüşüm' tanımını kullananları eleştirdi.

Paylaş

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, kentsel dönüşümün sermayenin çıkarları uyarınca ele alınmasını eleştirmek için "rantsal dönüşüm" tanımını kullananlara ithafen "Arkadaş, ranta da bu kadar küfür etmeyin. Rant olmadan hayat olmaz. Doğru olan, adaletli bir şekilde bu rantı dağıtmak" dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'ndeki 'İnşaat Kurultayı'nın Sabah Gazetesi'nin ev sahipliğini yaptığı 'Bursa'da Kentsel Dönüşüm Rüzgarı' paneline katıladı. Türkiye'nin deprem ülkesi olduğunu söyleyen Özhaseki eski yapıların yenilenmesi gerektiğini söyledi:

"Bu ülkede deprem gerçeği var. 1999 yılında yaşadığımız bir deprem var. Hazırlıksız yakalanmışız. Türkiye'de yerin üstünde karışıklık var ama yerin altı daha karışık. Yerin üstündeki karışıklıklara gücümüz yetiyor. Ama alt tarafı ne yapacağız? Ona uygun davranacağız. Belki ilerde acayip bir teknoloji gelişir, aşağıdaki gaz sıkışmalarını alırız, dışarı çıkarırız, bir daha sallanmayız. Ama şimdi öyle bir imkânımız yok. Peki, ona uygun davranıyor muyuz? Hayır davranmıyoruz."

"Yasaya uygun olarak yapılan çalışmaların hepsinde 3 milyon 100 bin kişiyi ilgilendiren bir yapı değişimiyle karşı karşıya kalıyoruz. Ama 30 milyonu ilgilendiren bir yapı stokunun değişmesi gerektiğini ifade ediyoruz. Demek ki hızlı davranmıyoruz. Geç kalıyoruz. Aşağıdaki gaz sıkışmaları devam ediyor. Hiçbir fay hattı geri çekilmedi. Yerinde duruyor. Ve gittikçe fay hatları arasındaki açıklıklarda büyüyor. Tehlike de yaklaşıyor. Ama biz bu konuda ne yazık ki hızlı adım atamıyoruz. Durum tespiti bu."

"Başka bir akım başladı; 'Bu iş rantsal dönüşüme dönüşmesin. Rant var ya falan...' Arkadaş, ranta da bu kadar küfür etmeyin. Rant olmadan hayat olmaz. Doğru olan, adaletli bir şekilde bu rantı dağıtmak. Herkesin istifadesine sunmak. Bunun için parsel bazlı yoğunluk artışından vazgeçmemiz gerekiyor."

Bazı belediyelerin yanlış projeler yaptığını ifade eden Bakan Özhaseki, bunlara müdahale edildiğini kaydederek. "Bakanlığın işi plancılık değil" diye konuştu. Özhaseki, "Bakanlığın işi planları belediyelerin elinden alıp Ankara'ya toplamak değil. Belediyeler kendi planları kendileri yapmalı. Ankara bunun için engel olmamalı. Ama belediyelerde yanlış yapılırsa müdahale ederiz" dedi.

'ŞEHİR İÇİNDEKİ ASKERİ ALANLAR YEŞİL ALAN OLACAK'

Şehir içinde kalan askeri alanların yeşil alanlara dönüştürüleceğini söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, kentlerin zaman içerisinde büyümesi ile askeri alanların şehir içinde kaldığını, Kayseri'de bile hastane yanında bulunan acemi birliğinde gün içerisinde atış yapıldığını, hastane içine mermilerin düştüğünü söyledi. Özhaseki, "Bunların bir an önce çıkması lazım. Şu anda çalışma yapılıyor. Askeri alanların zaten tapusu bizde. Vatandaş ne istiyorsa onu yapacağız. Ama şehrin 5 kilometre dışında, bozkır arazi, bir tek ağaç bile yok. Burayı yeşil alan yaparsanız gelen giden olmayacak ve kimseye bir faydası da olmayacak. İşte o alanların kentsel dönüşümde rezerv alanı olarak kullanılması esas olmalı. Eğer bir rezerv alanlarını çoğaltamazsak, çeşitlendiremezsek, kentsel dönüşüm yapacak insanlara bu arazileri verip de karşılığını alamazsak olumsuz sonuçlar çıkar. Kentlerde yoğunluk artar" ifadelerini kullandı.

ENERJİ ÜRETİMİ

AKP Bursa İl Başkanlığı'nı ziyaret Bakan Özhaseki, nükleer ve termik santrallerle ilgili konuşurken, şöyle dedi:

"Afrikalardan gemiler dolusu kömürleri getirip de burada işleyerek burada enerjiye dönüştürmenin manası yok. Bu cari açığı artırıyor. Yerli kömürde çalıştığınız zaman kendi ekonominize faydanız oluyor, istihdam sağlıyorsunuz hem de enerjinizi kendiniz üretiyorsunuz. Enerji üretilirken safiyane, çevreci fikirlerle karşı çıkanlara saygı duyuyor ve sonuna kadarda destekliyorum. Hiçbir itirazım olmaz. Yeraltında petrolü, doğalgazı olan ve hazır bu kaynaklar üzerinden enerji üreten ülke değiliz. Dışa bağımlılıktan kurtulmak için enerjinizi içeride üretmek istediğinizde buna karşı çıkanların ciddi argümanları ellerinde yoksa onlara da çok saygı duyamayız. Eyfel Kulesi'nin 100 kilometre ötesinde nükleer tesis var. Onlar için tehlike arzetmiyor mu bu nükleer? Bize gelince şehirlerin 300-500 kilometre ötesinde kuracağımız nükleere karşı çıkılıyor. Kömürle enerji etrafı kirletir deniliyor. Etrafı kirletmek ayrı, yerli üretimi yapmak, yaptırmamak ayrı bir şey. Kirletme tehlikesi varsa ona karşı zaten tedbirler alıyor. En ufak bir kirlilikte zaten kapatma tehlikesi vardır. Eğer orada en ufak bir kirlilik olursa belediyelerimiz başta olmak üzere Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü gider, kapatırlar. O kadar basit. İnsanların yaşamı her şeyden önemli"

BAKAN ÖZHASEKİ: HİÇ CENAB-I ALLAH'A KUSUR BULMAYALIM

Osmangazi Belediyesi Soğanlı Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi'nin 3'üncü etabının temel atma törenine katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, ilk çağ kavimlerinden beri, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde bile yapılaşmaya açılmayan yerlerin, Cumhuriyet döneminde yapılaşmaya açıldığını belirtti. Özhaseki, fay kırıklarının üzerine evler yapıldığını belirterek, "Neticesinde bir gün gelip deprem yıktığında, 'kader' demişiz. Günahtır arkadaşlar, kader falan değil bu. Hiç Cenab-ı Allah'a kusur bulmayalım. Cenab-ı Allah hiç kimseye hak etmediği bir ceza vermez" dedi.

BELEDİYELERE KAYYIM ATANMASI

Özhaseki, "Türkiye'de pek çok belediyeyi aynı fikirde göremiyoruz. Bir grup belediye var ki; hala zihinlerinin altında çarpık ideoloji yatıyor. İşte 25 tane belediyeye kayyum atandı. Niye kayyum atandı. Bakın 7 Haziran seçimleri öncesinde oradaki özellikle militan grup kendi belediye başkanlarıyla birlikte çukurlar kazıp savaşmak için hazır beklemeye başladılar. Güya biz tek başına iktidar olmayacağız, koalisyonlara mahkum olacağız, bir zaaf doğacak, o sırada da kendileri istediklerini yapacaklar. Öz yönetimler ilan ettiler. PKK'nın paçavralarını asmaya başladılar. Düşündeki parçayla aşağıdakini birleştirip, şimdi biz orada koridor oluşturduk ya oraları da alacaklar, bir devlet kuracaklar. Bu dışarının istediği bir şeydi. Besledikleri militanlar bunları yapmaya çalıştılar. Allah'a çok şükür ki biz o baş kaldırıyı bastırdık, canlarını okuduk, hem de bitirdik. Şimdi gidip inlerinde bombalıyoruz, yok edeceğiz. İnşallah şehit haberleri de almaz olacağız" ifadelerini kullandı.

Sonra da belediyelerine el koyduğumuzda anamuhalefetle birlikte bağırmaya başlıyorlar, 'demokrasiyi askıya alıyorsunuz' diye. El insaf, demokrasiyi niye askıya alalım. Kimse Bursa'nın belediyelerine, buraya gelip el mi koyuyor, Osmangazi Belediyesi'ne bir şey diyen mi var? Hiçbir gemi kaptanı bilet aldı diye yolcunun gemiyi delmesine izin vermez. Denizin ortasında gemi deldirilmez. Belediye başkanının suç işleme özgürlüğü yok. 'Altyapı yapacağım, size hizmet edeceğim' diye geliyor. 'Kandile para göndereceğim' diyen birisi var mı? Şimdi kayyumlar orada iş başındalar."
 

Sur'daki çatışmalar sırasında tarihi eserler ve evlerin gördüğü zarara değinen Özhaseki, "O teröristler birçok tarihi eseri de mahvettiler. Camileri, kiliseleri de yıktılar. Orada insanların evlerine girdiler, çatışma alanı yaptılar. Eşyalarını yaktılar, yıktılar mahvettiler. Evlere başladık, 3 ay sonra mesela Sur tarafında evleri teslim edebiliriz. Birçok yerde 30 binden fazla insanımızın evlerini bir senede teslim edeceğiz inşallah. Diyeceksiniz ki; 'niye bu kadar özeniyorsunuz oralara?' Orada devlet teröristlere o kudretli tokadını vurdu, ses çıkaramaz hale geldi. Ama masum olan vatandaşın zararlarını karşılama, yaralarının sarılma sırası. Oradaki insanların günahı yok. Çatışma olurken onlara dedik ki 'çıkın, bu teröristlerle bizi karşı karşıya bırakın. Biz bunların canına okuyacağız' dedik, vatandaş sessizce çıktı. Onların evi yıkılmış ve mahvolmuşsa, devlete düşen şimdi o yaraları sarmak."dedi.

Konuşmaların ardından kentsel dönüşümün 3. etabının temeli törenle atıldı. (DHA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bajar İstanbul’da konser verecek

SONRAKİ HABER

Adalet Bakanı Gül'e "daha kaç suçlu aramızda?" sorusu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa