25 Ekim 2016 15:23

Katliam sonrası kan anonsu yapan sendikacı yargılanıyor

10 Ekim Ankara Katliamının ardından hastane önünde kan anonsu yaptığı için yargılanan Haber-Sen MYK Üyesi Korhan Rüzgar’ın duruşması ertelendi.

Paylaş

10 Ekim Ankara Katliamının ardından bir hastane önünde sağlık çalışanlarına yardımcı olmak için anons yapan KESK’e bağlı Haber-Sen’in MYK Üyesi Korhan Rüzgar hakkında açılan davanın ilk duruşması Ankara 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Hakim, Rüzgar'ın anons yaptığı sıradaki görüntülerin bilirkişi tarafından dökümünün alınmasına karar vererek, duruşmayı 22 Şubat 2017 tarihine erteledi. 

101 kişinin hayatını kaybettiği, yüzlerce kişinin yaralandığı 10 Ekim Ankara Tren Garı katliamının ardından Ankara Numune Hastanesi önünde sağlıkçılara yardım etmek için kan anonsu yapan KESK Haber-Sen MYK Üyesi Korhan Rüzgar hakkında “Kamu görevinin usulsüz üstlenilmesi” suçlamasıyla dava açılmıştı. Davanın ilk duruşması, Ankara 1. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Davaya CHP Milletvekilleri Orhan Sarıbal ve Hilmi Yarayıcı ile KESK ve Haber-Sen yöneticileri izleyici olarak katıldı.

Duruşma Haber-Sen MYK üyesi Korhan Rüzgar'ın savunmasıyla başladı. Rüzgar, katliam günü olay yerinde olduğunu, bombalar patladıktan sonra yaralılara yardım ettiğini ve alanda yapabilecek bir şey kalmayınca Numune Hastanesi önüne gittiğini söyledi. Hastane önünde büyük bir kalabalık olduğu için ambulansların giriş ve çıkışında sıkıntı yaşanması üzerine, hastanede çalışan hemşirelerin kendisinde anons yaparak kalabalığı dağıtmasını istediğini belirten Rüzgar, “Kalabalığın dağılması yönünde anons yaptıktan sonra hemşireler 0 negatif kana ihtiyaç olduğunu söylediler. Benden 0 negatif kan için anons yapmamı istediler. Bu anonsu da yaptım. Benden sonra megafonu alarak hemşire de anons yaptı. Benim oradaki amacım yaralılara yardım etmekti” dedi. 

ORTADA ZARURET HALİ VAR

Rüzgar'ın savunmasından sonra söz alan avukatı Meltem Salman ise müvekkilinin zaruret halinde olduğuna dikkat çekerek, “Sağlık Bakanlığı'nın 'kan ihtiyacı yok' yönündeki açıklamasını müvekkilimin orada bilmesi mümkün değil. Ortada bir zaruret hali vardır ve suç unsuru yoktur” diye konuştu.  Avukat Salman konuşmasının ardından mahkeme heyetine Rüzgar'ın anonsunun görüntüsünün yer aldığı CD'yi mahkeme heyetine sundu. Mahkeme başkanı ise CD'de yer alan görüntüdeki konuşmaların bilirkişi tarafında dökümünün yapılmasına, dava dosyasının aslının Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'dan beklenmesine  ve davanın bir sonraki duruşmasının 22 Şubat 2017  tarihinde saat 11'de görülmesine karar verdi.  

‘GÜLEN BAKAN MI GÖREVİNİ YAPIYORDU’

Duruşma sonrasında Rüzgar'a açılan davayı değerlendiren KESK MYK Üyesi İlhan Yiğit, “Bu dava hukuki bir garabettir. Katliam sonrasında yaralılara gaz sıkanlara, mülkiye müfettişi raporlarına rağmen hiçbir soruşturma geçirmeyenler var. Yaralılara gaz sıkanlar yerine, katliam sonrasında yaralılara yardım edenler yargılanıyor. Arkadaşımız hakkında 'kamu görevini usulsüz üstlenmek'ten dava açılıyor. Katliam sonrasında gülen Adalet bakanı, gelen istihbarata rağmen önlemleri almayanlar mı görevini yapıyordu?” diye sordu. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Demiryol-İş Sendikası, İZBAN’da grev kararı aldı

SONRAKİ HABER

Kılıçdaroğlu: OHAL’de yaşananların 12 Eylülden ne farkı var?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...