25 Ekim 2016 13:38

Roma Parkındaki yıkım kalıntılar nedeniyle durduruldu

Cihangir'de bulunan ve Sanatkarlar Parkı olarak da bilinen Roma Parkı’nda ‘Cihangir Sosyal Tesisi’ yapmak için başlayan yıkım durduruldu.

Paylaş

Alicem AYDIN
İstanbul

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Cihangir’de bulunan Sanatkarlar Parkı olarak da bilinen Roma Parkı’nda ‘Cihangir Sosyal Tesisi’ yapmak için sabah saatlerinde başlayan yıkım, arkeolojik kalıntıların bulunması ve mahalle halkının tepkileri üzerine durduruldu.
Belediye ekipleri iş makineleriyle sabah saatlerinde Roma Parkı’na gelerek yıkıma başladı. Cuma gününden bu yana yıkıma karşı parkta nöbet tutan mahalle halkı ve Beyoğlu Kent Savunması üyeleri ise iş makinelerinin alandan çıkarılmasını isteyerek belediye ekiplerine teki gösterdi.
Arkeolojik sit alanı ilan edilen ve kazı sırasında da tarihi eser bulunan parkta yapılmak istenen inşaat için bölge halkı ve Beyoğlu Kent Savunması üyeleri ruhsat görmediklerini ve kendilerine herhangi bir açıklama yapılmadığını vurguladı. Yıkım nedeniyle polis ile mahalleli arasında arbede yaşandı. Bu sırada Beyoğlu Kent Savunmasından Deniz Özgür gözaltına alındı. Polis mahalleliyi zorla alandan çıkararak iş makinelerini soktu ve bölgede çalışmalar başladı. Bu sırada alana ilişkin ruhsat getirilerek alanın girişine asıldı ve çalışmalar devam etti.
Mahalleli, alanın yeşil alan olarak korunmasını çalışmaların da arkeologlar eşliğinde tarihi dokuya ve ortaya çıkan kalıntılara zarar verilmeden yapılmasını istedi. Mahalle halkının tepkisi üzerine Cihangir Güzelleştirme Derneği Başkanı, Arkeolog Bensen Ünlüoğlu’nun gelmesiyle belediye ekipleri ile görüşme başladı. Ünlüoğlu alanda bulunan tarihi eserler hakkında ekiplere bilgi vererek çalışmaların durmasını istedi.
Ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın talimatıyla çalışmalar durduruldu.
Arkeolog Bensen Ünlüoğlu, kazı alanında ‘Osmanlı Seramiği’ çıktığını belirterek, “Kazı alanında çıkan seramik yoğunluğu sonrasında çalışmaların durdurulmasını talep ettik. Kazı çalışmaları devam ederken kazı alanında Osmanlı Seramiği çıkması üzerine çalışmaları durdurdular. Bundan sonra arkeolog eşliğinde el ile kazı yapılacaktır”dedi.

ARKEOLOGLA DEĞİL POLİSLE GELDİLER

Parkta çalışmalar sürerken mahalle halkının tepkileri de artarak devam etti. 20 yıldır Cihangir’de yaşayan Elvan Kıvılcım, Roma Parkı’nın birinci dereceden sit alanı olduğunu belirterek “Geçen hafta cuma günü belediye yetkilileri iş makineleriyle park alanına geldi ve çalışmaya başlamak istedi. Biz çalışma izni ve ruhsat sorduk fakat bize gösterecekleri resmi bir belge yoktu. Bunun üzerine iş makineleri parktan ayrıldı. Bu alanda çalışma yapılabilmesi için arkeolog gelmesi lazım fakat belediye yetkilileri arkeolog ile gelmek yerine emniyet güçleri ile geldi. Kesinlikle yasal bir süreç işlemiyor” dedi.
Beyoğlu Kent Savunması üyesi ve 22 yıldır mahallede yaşayan Müge Terkan, cuma sabahı çalışmalara başlamak için ekiplerin parka geldiğini ve park alanında nöbet tutmaya başladıklarını söyleyerek, “Ruhsat ve çalışma izin belgesi yok. Cuma günü tepkiler üzerine parktaki çalışmalar durduruldu. Buraya yapılmak istenen sosyal tesis halka bilgi verilmeden yapılıyor. Buranın arkeolojik park olması gerekiyor” diye konuştu.
 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Gazeteciler Fatih Polat ve Vural Nasuhbeyoğlu beraat etti

SONRAKİ HABER

Çağlayan'da Özgürlük Nöbeti: İhlallere karşı el ele verelim

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa