25 Ekim 2016 15:30

‘Dünyaya bir kez gelinir’ sözü yalan oldu: Yeniden doğdu

Doktorlar 23. haftalık bebeğin kalbi üzerinde baskı yapan tümörü bebeği anne rahminden alarak temizledi. Bebek, anne rahmine yeniden yerleştirdi.

Paylaş

Hamileliğinin 23. haftasında karnındaki çocuğun omuriliğinde tümör tespit edilen Margaret Hawking Boemer’in iki seçenek verildi. Ya hamileliği sonlandıracak ya da deneysel bir tedavinin uygulanmasına izin verecekti. ABD’nin Teksas eyaletinin Lewisville kentinde yaşayan Margaret Hawking Boemer tedaviyi kabul etti

Boemer CNN'e yaptığı açıklamada, “23. haftada, tümör kalbin üzerinde baskı yaratıyordu. Ya tümörün bebeğimizi ele geçirmesine izin verecektik ya da ona yaşama şansı. Karar bizim için kolay oldu: Ona bir yaşam şansı vermeyi tercih ettik” dedi.

Doktorlar, bebeği anne karnından alarak, tümörü temizledikten sonra yeniden rahme yerleştirmeyi içeren bu riskli ameliyatı yapmaya karar verdi. Ameliyat sırasında Lynlee adlı bebek sadece 500 gram ağırlığındaydı. Tümörün ağırlığı da aşağı yukarı aynıydı.

Ameliyat sırasına Lynlee'nin kalbi durdu ancak bir kalp uzmanı bebeği hayatta tutmayı başardı ve böylece tümörün büyük kısmı alınabildi.

BEBEK YENİDEN ANA RAHMİNE YERLEŞTİRİLDİ

Yaklaşık 20 dakika süren bu müdahalenin tamamlanmasının ardından bebek yeniden ana rahmine yerleştirildi.

Boemer, doğuma kadar geçen 12 haftayı yatakta geçirdi ve Lynlee 6 Haziran'da sezaryenle yeniden dünyaya getirildi. Lynlee, sekiz günlükken ikinci bir ameliyat yapılarak tümörün kalan kısmı da temizlendi. Bugün, Lynlee sağlıklı bir şekilde hayatına devam ediyor. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Yüksekdağ: Başkanlığı alsalar da yıkmaya devam edecekler

SONRAKİ HABER

Cannes Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa